Аварія на шахті «Межирічанська» визначена як дуже складна, пожежа потужна, такої аварії в Україні не пам’ятають більше 40 років, тому всі роботи по ліквідації приходиться робити вперше.
Аварія ліквідовується згідно розробленого проекту локалізації та гасіння пожежі. На основі аналізу ситуації, для проведення кожного етапу роботи, до проекту виробляються відповідні додатки, задіяні кращі фахівці України, науково-дослідні інститути (провідний інститут УкрНДІ проект, НДІГС «Респіратор», МакНДІ).
Згідно наказу від 04.01.2011 року «Про ліквідацію аварії на шахті «Межирічанська» на виконання рішень наради під головуванням Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економічного розвитку і торгівлі А.П. Клюєва (протокол від 04.01.2011) щодо розгляду проблемних питань, пов’язаних з ліквідацією пожежі на шахті «Межирічанська» ДП «Львіввугілля», була створена робоча група з організації виконання аварійно-рятувальних та аварійно-відновлювальних робіт.
Засипка скіпового ствола (87м при глибині 500м) і герметизація клітьового дали можливість локалізувати пожежу. До 10 лютого планували провести роботи з розгазування та провітрювання, ЦНА і ЦПП. За рахунок активної роботи, як працівників шахти, так і працівників ВГРЗ, роботи провели достроково. 4 лютого 2011 року.
Станом на 08.02.2011 року на шахті «Межирічанська» виконано обсяг робіт передбачених «Доповненням №4» до «Спеціального проекту локалізації та гасіння пожежі, що виникла 21.12.2010р. на верхній приймальній площадці північного квершлагу на ВП «Шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля», а саме:
1. Розгерметизовано клітьовий ствол.
2. Прокладено гнучкий повітропровід з поверхні шахти по клітьовому стволу та підземних виробках в центральну насосну станцію.
3. Встановлено тимчасові відгороджуючі перемички у підземних виробках біля клітьового ствола, для забезпечення провітрювання центральної насосної камери та недопущення попадання кисню на ізольовану аварійну ділянку.
4. Проведено три відбори проб повітря з «Дистопа», який прокладений з підземної бази (біля клітьового ствола) у виробку максимально наближену до аварійної ділянки та відправлено для детального аналізу (на неграничні вуглеводні) в інститут НДІГС «Респіратор».
На даний час на шахті проводяться наступні роботи:
- контроль за концентрацією небезпечних та шкідливих газів «Дистопами» в скіповому стволі на відмітках 30м і 400м, в клітковому стволі на відмітках 50м, 210м, 477м. та в розгазованих виробках шахти;
- проводиться відкачка води з головного водозбірника шахти (насосами ЦНС 300/600) та з зумпфа кліткового ствола (насосом 1В-20);
- закінчуються підготовчі роботи до заміни правого вугільного ствола на ємкість для відкачування води («скіпок») з скіпового ствола;
- ведуться підготовчі роботи по переобладнанню скіпового ствола до робіт по вилученню глиняно-піщаної суміші з скіпового ствола.
- крім цього ведуться підготовчі роботи для виконання робіт по бурінню трьох свердловин з поверхні на аварійну ділянку для подачі по них глиняної суміші (час на буріння однієї свердловини -1 місяць, початок буріння – середина лютого).
Основним завданням на даний час є:
- недопущення попадання кисню на аварійну ділянку, що спричинить повторне загоряння вугілля;
- ведення контролю за кількістю та складом повітря у підземних виробках шахти до вистигання масиву на аварійній ділянці.
Далі необхідно зупинити приток води, яка поступає на скіповий ствол. На сьогодні маємо до 5 м над рівнем засипки. Згідно проектів потрібно змонтувати відповідні механізми, які б дали можливість цю воду відбирати, пробурити свердловини до місця аварії.
Щоб оцінити стан скіпового ствола необхідно, як перше завдання пройти до низу, вибрати ту глину і пісок, якими засипали ствол. І тільки тоді визначати обсяг втраченого і обсяг того, що потрібно відновити по скіповому стволу і шахті в цілому.
Сьогодні на аварійно-відновлюваних роботах працює 315 чоловік.