Стан безпеки на глибині 500 метрів відтепер у реальному часі є можливість бачити на шахті «Червоноградська» ДП «Львіввугілля».
30 липня державна комісія прийняла в експлуатацію уніфіковану телекомунікаційну систему диспетчерського контролю і автоматизованого керування гірничими машинами та технологічними комплексами (УТАС) на шахті.
Комісія працювала під головуванням начальника управління нагляду у вугільній промисловості Держгірпромнагляду України Олександра Холода за участю керівництва теруправління Держгірпромнагляду у Львівській області, ДП „Львіввугілля”, представників ДП ”Петровський вуглемашзавод ” та науковців ряду профільних науково-дослідних та проектних інститутів.
Під час приймання УТАС члени комісії перевірили роботу усіх введених підсистем, які здійснюють контроль параметрів шахтного середовища та інформують про стан безпеки під час ведення гірничих робіт, зокрема технічного стану стаціонарних комплексів, гірничошахтного обладнання, рудникової атмосфери гірничих виробок шахти, а також місцезнаходження персоналу шахти. Було зазначено, що всі змонтовані підсистеми відповідають розробленому проекту.
Ці дані постійно передаватимуться через телекомунікаційний зв’язок на монітори диспетчерського пункту шахти, у кабінеті директора, головного інженера, інспектора Держгірпромнагляду, а також – у головний центр безпеки комплексної безпеки підприємств вугільної промисловості у Луганську. Про стан контрольованого об’єкту сповіщають три типи сигналу: нормальна робота, передаварійний чи аварійний стан. При порушеннях параметрів безпеки підключені до системи особи мають можливість миттєво реагувати на небезпеку. Важливо те, що шахта «Червоноградська» є 8 із 34 шахт, де система УТАС не просто контролює процес, вона ним керуватиме, тобто в автоматичному режимі відключатиме несправне обладнання. А це зведе до мінімуму так званий людський фактор на всіх ланка з технологічного процесу вуглевидобутку.
Рішення про впровадження системи на шахті «Червоноградська» прийнято Кабміном у 2012 році, а з січня 2013 року представники заводу-виробника – ДП „Петровський завод вугільного машинобудування» почали монтажні та налагоджувальні роботи на копальні. Загалом прокладено 57 км мережі кабельно-провідникової продукції, змонтовано понад тисячу датчиків та пристроїв.
На шахті створено спеціальну дільницю протиаварійного захисту (ПЗА) із близько тридцяти працівниками, які пройшли навчання у Центрі підготовки спеціалістів, що працюють з УТАС при заводі виробнику, який відкрито у 2011 році.
На сьогодні такі системи безпеки працювали на 33 шахтах Донецької, Дніпропетровської, Луганської та Львівської областей (шахта “Степова” ДП “Львіввугілля). Загалом передбачається, що УТАС буде оснащено 158 вугледобувних підприємств України.
Для більш безпечної роботи шахт , на яких працюють змонтовані УТАС, у червні відкрито Центр комплексної безпеки підприємств вугільної промисловості у Луганську.
Впровадження систем УТАС на українських шахтах є свідченням того, що безпеку праці шахтарів державні наглядові органи контролюють серйозно. На шахті «Червоноградська» встановлення відбулося на підставі тристоронньої угоди між ДП «Петровський завод вугільного машинобудування», Держгірпромнагляду та ДП «Львіввугілля». Фінансування УТАС здійснюється за кошти державного бюджету. Як зазначив під час засідання комісії генеральний директор ДП «Львіввугілля» Петро Солонинка це свідчить, що держава не лише вимагає від нас вугілля, а й дбає про безпеку шахтарів….
Прес-служба теруправління Держгірпромнагляду у Львівській області