У ІА «УКРІНФОРМ» відбулась підсумкова річна прес-конференція Міністра енергетики та вугільної промисловості України Едуарда Ставицького, під час якої було підбито підсумки 2013 року у енергетичній галузі.
Зокрема Едуард Ставицький зазначив, що опалювальний сезон для України буде пройдено спокійно, ресурсів вистачить. Уряд зробив усе необхідне задля того, щоб забезпечити кожного громадянина нашої держави безперебійним постачанням теплої води, природним газом і електроенергією.
Введено в дію нову лінію електропередач у м. Бар Вінницької області у рамках заходів з оновлення системи передавання електроенергії в Україні. Це нова високовольтна лінія електропередач довжиною 72,9 км і розширення підстанції напругою 330 кВ. Нова лінія дасть змогу підтримувати стабільнішу напругу в мережі завдяки безперебійному постачанню електроенергії, яке забезпечуватиметься використанням на повну потужність ресурсів Дністровської гідроелектростанції, та призведе до заощадження близько 250 млн. грн. на рік.
20 грудня було урочисто введено в експлуатацію гідроагрегат № 2 Дністровської ГАЕС. Вона має стати не лише найбільшоюгідроакумулюючою станцією Європи, а й шостою за масштабами гідроенергетики в світі. До її складу входитиме 7 гідроагрегатів загальноюпотужністю 2268 МВт в генераторному режимі та 2947 у насосному. Після завешення будівництва Дністровська ГАЕС забезпечить підвищеннянадійності енергопостачання та розширить можливості енергосистеми держави. Зокрема, існує технічна можливість підтримувати якіснуелектроенергію, як по лінії 330 кВ в Молдову, так і по лінії 400 кВ в Румунію, виділивши на ці лінії окремо один або два блоки ГАЕС,ізольовано від України. Завершення будівництва посилить енергетичну конкурентоспроможність України, зміцнить енергетичну безпеку.
В м. Вишгород під Києвом завершено реконструкцію та розширення електропідстанції 330 кіловольт “Північна” Центральної електроенергетичної системи ДП “НЕК “Укренерго”, що входить до кільця 330 кіловольт м. Києва. 27 грудня цього року відбудеться введення в експлуатацію новітнього обладнання та автоматизованої системи керування технологічними процесами, що забезпечить надійне електропостачання споживачів Києва та північних районів Київської області.
Ще один масштабний і надзвичайно актуальний проект – це розширення Каховської ГЕС – будівництво Каховської ГЕС-2. Йдеться про скорочення пускових і маневрових витрат при роботі теплових станцій, зменшення споживання вуглеводнів при виробництві електроенергії, застосування потужностей гідроенергетики для регулювання пікових навантажень в Об’єднаній енергетичній системі України, і головне – в перспективі зменшення навантаження на оптову ринкову ціну електроенергії. Планується, що потужність станції становитиме близько 270 МВт при діючих 6 агрегатах. Завершення будівництва станції очікується до 2019 року. На сьогоднішні фінансування даного проекту очікується за рахунок коштів ЄБРР, ЄІБ та KfW. Загальна вартість проекту близько 400 млн. євро.
Щодо вугільної промисловості. Прогнозні запаси вугілля в Україні становлять 117,5 млрд. тонн, у тому числі розвідані – 56 млрд. тонн. Цього достатньо для підтримки видобутку на нинішньому рівні протягом більше 400 років. Упродовж майже усіх років незалежності України рівень видобутку вугілля залишався практично незмінним в межах 72-80 млн. тонн. Завдяки спільним зусиллям Уряду та керівників вугледобувних підприємств нам вдалося вийти на стабільне зростання обсягів вугільної продукції.
Сьогодні вітчизняна вугільна промисловість повністю задовольняє наявний попит у вугільній продукції теплових електростанцій і теплоцентралей, населення та інших споживачів. Світовий досвід говорить про стійку тенденцію випереджаючого зростання вугілля по відношенню до інших джерел енергії. Так, за останні 10 років споживання вугілля в світі збільшилося майже на 50%, у той час як споживання природного газу – близько 30 % , нафти і атомної енергії – менше 10%.
Україна, за умови активного розвитку вугільної промисловості, може стати самодостатньою державою в частині енергозабезпечення. До того ж розширюються можливості експорту вугільної продукції та її переробки.
Як Вам відомо, 4 грудня у ході державного візиту Президента України Віктора Януковича до Китайської Народної Республіки, у якому я брав участь, було підписано Угоду з Китайською національною хімічною інжиніринговою корпорацією та її дочірньою компанією “Вухуань Інжиніринг” про співробітництво з будівництва заводів з виробництва синтетичного газу в Україні. Підписання угоди відбулося в рамках виконання Програми заміщення споживання природного газу вітчизняним вугіллям відповідно до кредитної угоди між Банком розвитку Китаю та НАК “Нафтогаз України”, підписаної 25 грудня 2012року, на загальну суму 3,656 млрд. дол. США.
Фактично, підписання цієї угоди – це старт практичної реалізації масштабного спільного проекту. Реалізація даного проекту дозволить Україні щорічно заощаджувати до 4 млрд. куб. метрів природного газу, створить більше 2000 нових робочих місць, забезпечить стабільний ринок збуту вітчизняного вугілля в обсязі до 10 млн. тонн щороку.
Щодо нафто-газоваго комплексу. Енергетична складова є однією з головних у формуванні системи державної безпеки. Тому, збільшення власних енергоресурсів та зменшення залежності є основним завданням Уряду. В цьому році ми значно скоротили об’єм газу, що закуповується у Російській Федерації. Тільки у листопаді НАК “Нафтогаз України” імпортував від “Газпрому” в 1,7 рази менше природного газу. Великим досягненням Президента України Віктора Януковича та Уряду України є домовленості із керівництвом Російської Федерації про зменшення вартості газу для України до 268,5 доларів за тис. куб. м. Це надзвичайно важливо для усіх галузей української економіки. Дійсно, відбулася серйозна подія. Ви знаєте, що над зниженням ціни активно працювали останні 3,5 роки. Я вважаю, те, що відбулося, позитивно вплине і на соціально-економічні аспекти в нашому суспільстві.
Від початку літа 2013 року Україна активно використовує нові можливості поставок газу в країну. У реверсному режимі на сьогодні закупівлі йдуть через Польщу та Угорщину, найближчим часом буде вирішено питання поставок зі Словаччини.
Ще одним із основних шляхів реалізації стратегії досягнення енергетичної незалежності є освоєння нетрадиційних таважковидобувних ресурсів вуглеводнів.
25 січня 2013 року було підписано Угоду про розподіл продукції, що видобуватиметься в межах Юзівської ділянки, із корпорацієюRoyal Dutch Shell. За прогнозами експертів, запаси на ділянці становлять 3-3,5 трильйона кубометрів газу. В українську економіку, відповідно до угоди, буде залучено інвестиції в обсязі близько 10 млрд дол. За оптимістичного сценарію тільки за рахунок Юзівської площі Україна зможе збільшити видобуток вуглеводнів у 2 рази. Перший вільний газ з Юзівської площі очікується в кінці 2014 року, промисловийвидобуток розпочнеться з 2015 року.
5 листопада у присутності Президента України Віктора Януковича відбулося підписання Угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Олеська, між державою Україна, компанією «Chevron Ukraine B.V.» і товариством з обмеженою відповідальністю «Надра Олеська». Ресурси Олеської площі становлять 2,98 трлн куб. м газу, а щорічний видобуток газу складатиме від 8 до 10 млрд куб. м. На першому етапі у розвідку сланцевого газу компанія «Chevron», відповідно до Угоди, інвестує 350 млн дол. США, азагальні інвестиції можуть перевищити 10 млрд дол. США
27 листопада було підписано Угоду про розподіл продукції, що видобуватиметься у межах площ Абіха і Кавказька, ділянки Маячна та структури Субботіна шельфу Чорного моря із компаніями «Ені Юкрейн Шеллоу Вотерс», «ЕДФ Юкрейн Шеллоу Вотерс», «Води України» та «Чорноморнафтогаз». Загальна площа за ліцензійними ділянками складає близько 2 тис. кв. км, Інвестиції у проект становитимуть до 4 млрд. доларів. Видобуток нафти за базовим сценарієм очікується на рівні 2 млн тонн на рік, за оптимістичним – 3 млн тонн. Угода передбачає додатковий збір у вигляді $2,2 за 1 барель видобутої нафти або конденсату.
Також найближчим часом планується підписання Угоди про розподіл продукції, що видобуватиметься в межах Скіфськоїнафтогазоносної ділянки на Шельфі Чорного моря із консорціумом у складі ExxonMobil Exploration and Production Ukraine BV, британсько-нідерландської Shell, Petrom (Румунія, “дочка” австрійської OMV) і НАК ”Надра України”. За підрахунками фахівців консорціуму на чолі зкомпанією ExxonMobil, промисловий видобуток на ділянці до 2017 року має складати 8-10 млрд куб газу на рік.
Усі ці проекти приведуть в Україну не тільки інвестиції та новітні світові технології, а й дозволять значно збільшити видобуток власних енергетичних ресурсів, що обов’язково приведе Україну до енергетичної незалежності.
Щодо ядерно-енергетичного комплексу. Загальна частка атомної енергії, виробленої в України у 2013 році, складає 43,1%. Відсоток виконання планового завдання з виробництва електроенергії атомними станціями України складає 100,4 %.
У вересні 2013 році розпочалося будівництво заводу з виробництва ядерного палива в Україні, яке здійснюється з метою розвитку ядерно-паливного циклу в Україні як одного з головних завдань Державної цільової економічної програми «Ядерне паливо України».
Створення в Україні підприємства з виробництва ядерного палива для реакторних установок типу ВВЕР-1000 забезпечить вирішення одного з ключових завдань Енергетичної стратегії України до 2030 року - диверсифікацію джерел постачання енергоносіїв для забезпечення сталого розвитку атомно-енергетичного комплексу Держави, надійного забезпечення вітчизняних АЕС ядерним паливом власного виробництва.
Крім того, будівництво заводу з виробництва ядерного палива забезпечить створення понад 400 нових робочих місць (після запуску заводу у 2015 році) та понад 1500 – на період будівництва, сприятиме розвитку інфраструктури регіонів.
24 жовтня 2013 року продовжено на наступні п’ять років дію Угоди між Урядом України і Урядом Сполучених Штатів Америки щодо підвищення експлуатаційної безпеки, зниження ступеня ризику експлуатації та зміцнення систем регулювання цивільних атомних об’єктів в Україні.
У рамках цієї Угоди реалізується Проект кваліфікації ядерного палива для України, який має на меті провадження робіт з диверсифікації джерел постачання ядерного палива для українських атомних електростанцій та підвищення ядерної фізичної безпеки АЕС.
Колегія Державної інспекції з атомного регулювання України 28 листопада 2013 року схвалила продовження експлуатації енергоблоку № 1 Южно-Української АЕС на 10 років (до 2 грудня 2023 року). Було підтверджено можливість безпечної експлуатації енергоблоку № 1 Южно -Української АЕС у понадпроектний термін. Енергоблок № 1 задовольняє вимогам по цільових критеріям безпеки. Рівень безпеки енергоблоку у повній мірі відповідає рівню безпеки інших діючих енергоблоків АЕС України.
Ще одним пріоритетним напрямком діяльності Міністерства енергетики та вугільної промисловості України є розвиток альтернативної енергетики.
Впровадження стимулюючого «зеленого» тарифу сприяє збільшенню обсягу виробництва електроенергії вітряними, сонячними електростанціями та станціями, що працюють на біомасі. У порівнянні з минулим роком виробництво електроенергії альтернативними джерелами збільшилось удвічі і за 11 місяців 2013 року становить понад 1132 млн. кВт. годин.
Під час прес-конференції Міністр Едуард Ставицький відповів на численні запитання представників засобів масової інформації та привітав їх з наступаючими Новим Роком та Різдвом Христовим.