Україна офіційно прийняла головування в Енергетичному Співтоваристві у 2014 році, про це заявив Міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький після робочої зустрічі з Директором Секретаріату Енергетичного Співтовариства Янушем Копачем. Під час зустрічі сторони підписали «Меморандум про взаєморозуміння, що передбачає реалізацію партнерства Міністерства енергетики та вугільної промисловості України і Секретаріату Енергетичного Співтовариства».
Крім того, обговорено низку важливих питань, зокрема щодо продовження роботи з початку реалізації проекту Євроазійського нафтотранспортного коридору (ЄАНТК), яким передбачено створення маршруту транспортування нафти (на першій стадії до 10 млн. т на рік) з регіону Каспійського моря в Україну та на ринки ЄС в обхід перевантажених турецьких проток (проект ЄАНТК віднесено до Проектів Спільного Інтересу Європейського Союзу та Енергетичного Співтовариства).
Також ішлося про надання підтримки в рамках відповідних механізмів ЄС українським проектам модернізації нафто- і газотранспортних систем та відповідність законодавства країн-учасниць «Південного потоку» європейському законодавству.
Під час зустрічі Директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства Януш Копач підтримав ініціативу України щодо створення Східноєвропейського газового хабу, який стане інструментом глибокої інтеграції газової інфраструктури України з європейськими газотранспортними організаціями, газовими трейдерами, біржами, кліринговими будинками і регуляторами.
Підписання Меморандуму дає можливість досягти якісно нового рівня відносин між Міністерством та Енергетичним Співтовариством. Меморандум передбачає створення робочих груп з числа представників відповідних зацікавлених сторін, включаючи системних операторів, виробників, постачальників, трейдерів і крупних споживачів як українських, так і іноземних. Результатом цього документа буде створення ефективного механізму реалізації в національній правовій системі України європейських енергетичних стандартів.
Довідково:
Україна є з’єднувальною ланкою між ринками країн Східної Європи (Польщі-Словаччини-Угорщини-Румунії). Українські підземні сховища газу, які можуть зберігати до 31 млрд. куб. м газу, є оптимальним варіантом для гнучкого перерозподілу газу між країнами регіону. Зважаючи на це, Україна є дуже зручною площадкою (хабом) для біржової торгівлі газом, де поруч з транзитними вузлами розташовані і підземні сховища газу.