Вебометри́чний ре́йтинг університе́тів сві́ту (англ. Webometrics ranking of world’s universities) — один з рейтингів університетів світу, за яким аналізують ступінь представлення діяльності університетів в Інтернет-просторі.
Як відомо, результати досліджень Webometrics публікуються двічі на рік та охоплюють дванадцять тисяч університетів з усього світу. Окремим списком Webometrics публікує Інтернет-рейтинг українських ВНЗ. Звертаємо увагу, що у січні 2014 року серед більш ніж трьохсот українських ВНЗ Національний гірничий університет (НГУ, м. Дніпропетровськ) займав 16 позицію, а вже зараз перемістився на 13 місце.
Зазначимо, що у змаганні Webometrics з іншими дніпропетровськими ВНЗ НГУ йде з великим відривом. Так, 30 місце посідає Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту академіка В. Лазаряна, а Дніпропетровський національний університет О Гончара – на 74 місці. Лідирує у списку найкращих українських вузів Київський національний університет імені Тараса Шевченка, а в світовому традиційно – Гарвардський університет.
В процесі складання Webometrics Ranking of World’s Universities розробниками враховується кількість проіндексованих пошуковими системами сторінок сайту вищого навчального закладу, зовнішні посилання на нього, цитованість ресурсу, а також кількість завантажених на сайт файлів, іншими словами, оцінюється змістовна та інформаційна складова web-сайту навчального закладу.
Розробники зазначають, що при складанні рейтингу показники відвідуваності сайтів та їх дизайн до уваги не беруться. Новий web-рейтинг університетів світу складений з урахуванням систематизованих даних, що отримані розробниками влітку 2014 року.
Якщо місце у рейтингу будь-якого університету нижчий, ніж очікувалось, то необхідно змінити мережеву політику, сприяти значному збільшенню обсягу і якості електронних публікацій, сприяти активному використанню Web-засобів у роботі університету.
Один з головних параметрів своєрідного конкурсу Webometrics – кількість присутніх на сайті університету сторінок усіх форматів, проіндексованих пошуковою системою Google. До уваги беруться й наукові статті, що опубліковані авторами університету в журналах, проіндексованих бібліометричною базою SCOPUS та входять до складу 10% статей, найбільш цитованих у своїх наукових галузях за версією Scimago Group.
Рейтинг складений дослідницькою групою Cybermetrics Lab при найбільшому в Іспанії дослідницькому центрі Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (Вища рада з наукових досліджень). Організатори зазначають, що при виборі університету абітурієнти мають брати до уваги й інші показники діяльності вищих навчальних закладів.
Валентина Шабетя
ІАЦ НГУ