У ДВНЗ “Червоноградський гірничо-економічний коледж” з ініціативи циклової комісії гірничих дисциплін провели інтегрований урок з предметів “Технологія підземної розробки корисних копалин” та “Руйнування гірських порід” для студентів III та ІV курсів, майбутніх гірників-технологів.
Відбувся урок за сприяння директора навчального закладу Любомира Сольвара та командира Львівсько-Волинського воєнізованого гірничо-рятувального загону, дислокованого в Червонограді, Ігоря Яворського і його заступника Дмитра Цвєрчкова із залученням лікарів реанімаційно-протишокової групи Олександра Гука, Ігоря Тхора. Провели урок викладачі циклової комісії гірничих дисциплін Ярослав Саторський та Марія Романчук.
На уроці між студентами розподілили обов’язки інженерно-технічних працівників та робітників видобувної дільниці і дільниці буро-підривних робіт: начальника дільниці, гірничих майстрів, майстра-підривника, завідувача складу та ін. 3 ними успішно справились студенти Тарас Чавс, Олексій Гук, Богдан Оринич, Микола Калька, Володимир Гриців, Владислав Тараненко та ін. На цьому етапі інтегрованого уроку за “видачею” наряду, наданням характеристик та умов роботи механізованих комплексів виїмкової дільниці, організацією роботи майстра-підривника, розстановкою робітників та проведенням відповідного їм інструктажу з безпечної роботи, розбором виробничих ситуацій, що можуть виникнути під час виконання наряду безпосередньо в шахті, уважно слідкували і доповнювали викладачі коледжу.
Далі студенти “спустились в шахту” (підземний полігон коледжу). На сполуці лави №2 з 2-м бортовим штреком “робітники дільниці” – студенти III курсу перевірили відповідність кріплення сполуки лави з прилеглою виробкою, показали вміння володіти чинним Паспортом виїмкової дільниці. А в цей час “майстер-підривник” та його “помічники” готувались до ведення підривних робіт у вибої прилеглої гірничої виробки з чітким дотриманням вимог “Правил безпеки…”. Прозвучав “вибух”. Після провітрювання вибою і перевірки стану безпеки “робітники” приступили до виконання наряду. Надалі надійшло повідомлення “Потерпілий у вибої”. Негайно був задіяний План ліквідації аварій. На цьому етапі уроку до студентів приєдналися працівники РПГ – лікарі Олександр Гук та Ігор Тхір, які наочно продемонстрували дії гірничорятувальників в аварійній ситуації. Вони успішно надали кваліфіковану допомогу “потерпілому”, поділилися досвідом роботи, навели приклади аварій, що траплялися на шахтах регіону.
На думку викладачів коледжу та представників ДВГРС, інтегрований урок вдався. І не тільки тому, що студентів задіяли як майбутніх інженерно-технічних працівників шахт, а тому, що вони взяли участь у “ліквідації” аварії разом з кваліфікованими спеціалістами-гірничорятувальниками.
Для студентів ІV курсу, які відразу ж після екзаменаційної сесії проходитимуть переддипломну практику на вугільних підприємствах ДП “Львіввугілля” та ДП “Волиньвугілля”, проведений урок ще раз продемонстрував складність роботи у важких підземних умовах, а також необхідну відповідальність і взаємовиручку при аваріях, вміння зосереджуватися і приймати правильні рішення у різних виробничих ситуаціях.
Юрій КРИВИНСЬКИЙ,
викладач гірничих дисциплін.
ДВНЗ “Червоноградський гірничо-економічний коледж”.