Колектив Червоноградського спецуправління з гасіння териконів і рекультивації земель вже понад сорок років працює над зменшенням негативного впливу діяльності вугільних шахт на екологію регіону.
Про те, які роботи виконує управління та як реалізовуються природоохоронні заходи, у інтерв’ю з в.о. начальника спецуправління Олексієм МУЖИКОМ.
- Зменшення наслідків негативного впливу роботи шахт на екологію – це ціла низка природоохоронних заходів, які наше управління виконує в основному в частині формування і профілактики самозапалювання породних відвалів, прийомі, перекачуванні шахтної води в ставки-накопичувачі та обслуговування захисних дамб, – розпочав розмову Олексій Олексійович.
- Розкажіть, будь ласка, детальніше про формування породних відвалів.
- Як відомо, у гірничій масі, що піднімають на-гора шахтарі, є частка породи, яку відділяють та складують у породні відвали, так звані терикони. Наше завдання – за допомогою спецтехніки сформувати породу у плоскі породні відвали і провести заходи з недопущення їх самозапалювання. Обслуговуємо їх на усіх шахтах ДП “Львіввугілля” та збагачувальної фабрики ПАТ “Львівська вугільна кампанія”. За три квартали 2014 року переформовано та ущільнено 381 170 кубічних метрів породи.
На початку року, у зв’язку з накопиченням на аварійних складах шахт великої кількості вугілля, що зберігалося тривалий час, працівники управління були залучені до робіт з підготовки гірничої маси до транспортування. Зокрема, доводилося спресовану під час довгого зберігання гірничу масу розрихлювати бульдозерами та вантажити у вагони.
Влітку, коли висока температура повітря, особливо пильно стежимо за тим, щоб не сталося самозапалювання породних відвалів, а за потреби – здійснюємо охолодження осередків самонагрівання породи.
Також силами управління обслуговуємо 60 кілометрів трубопроводів шахтних вод та 13 перекачувальних станцій. Стежимо за станом лівобережної захисної дамби річки Західний Буг в м. Червонограді і ставків-накопичувачів в м. Червонограді і в с. Городище. Минулоріч навесні після сходження снігів води річки Солокія підмили дамбу і ми укріплювали цю споруду.
- Для виконання таких робіт потрібна потужна техніка.
- На балансі спецуправління є бульдозери ДЗ-71, причіпні скрепери ДЗ-172 на гусеничному ходу, також три самохідних скрепери МоАЗ, п’ять екскаваторів, трактори з причепами. Ця спеціалізована техніка у доброму робочому стані, який підтримує наша ремонтна бригада.
- Щодо структури управління.
- Наш колектив – це 170 працівників. Обов’язки головного інженера виконує Микола Пидляк, заступник директора з виробництва – Олександр Любарський. Функція виробничого відділу – розробка документації та контроль за виконанням робіт. Очолює його досвідчений інженер Оксана Стецик. За дотриманням усіх правил з техніки безпеки стежить заступник начальника з охорони праці Галина Гапон. За роботу машин і механізмів відповідає служба головного механіка Дмитра Євуша, роботу транспортного цеху координує Тимур Любарський.
Чисельна дільниця очисних споруд: понад сімдесят чоловік – під керівництвом Олега Ковалика. Роботи на породних відвалах шахт та збагачувальної фабрики виконують працівники трьох дільниць. Першу дільницю очолює Михайло Токар, другу і третю – Борис Шипінко та Тетяна Медведєва. Робітники з великим досвідом роботи, які є прикладом для молоді – це майстер Любов Адодіна, машиністи бульдозера Володимир Сорока, Ігор Шпак, Богдан Рудакевич, машиністи екскаватора Ігор Клімченко, Михайло Славич, слюсар Володимир Пісецький.
Марія ЛУЦЕНКО
На фото: (зліва направо) машиністи бульдозера Богдан Скрип, Богдан Рудакевич та в.о. головного інженера Микола Пидляк.
За матеріалами газети «Гірник»