Минулого понеділка відомий художник-гравер Ярослав Гладкий в Музеї «Шахтарської слави» презентував свою нову роботу – ікону святої великомучениці Варвари. І це знаменно, адже саме свята Варвара є покровителькою і хоронителькою працівників усіх небезпечних професій, серед яких і шахтарі. Першими нову роботу Майстра – «аристократа чорного штриха» побачили працівники служб ДП «Львіввугілля».
У музейній світлиці свята Варвара – на чільному місці. Не лише її лик, а й вся вона випромінює світло – і не лише тому, що роботи, створені технікою «в позитиві», світлі – від ікони промениться якесь внутрішнє тепло. Працівники держпідприємства ще перед початком презентації довго стояли перед роботами майстра, адже разом із новим твором він привіз і величну ікону Матері Божої Кристинопільської та роботу «Забави Ісуса Христа та Івана Хрестителя», а потім з великим зацікавленням слухали виступи.
Відкрила презентаційне свято Марія Коноплицька, начальник прес-служби ДП «Львіввугілля», і надала слово директору Червоноградського музею історії релігії Галині Гриник. Уже кілька років творча співпраця поєднує цей музей і шахтарські колективи, її результат – неодноразові виставки на шахтах і в адмінкорпусі держпідприємства. Цього разу Галина Гриник представила художника, наголосивши: це унікальний і неповторний майстер. Тим, чим займається він, не займається ні один митець у світі. А ще -
надзвичайно добра і скромна людина. Своїми роботами він прославляє той край, ту землю, де народився, де живе і працює.
Галина Гриник розповіла про традиційне канонічне зображення святої Варвари, наголосивши на особливостях, які використав Ярослав Гладкий. Художник зобразив святу з чашею, бо ми звертаємося до Варвари з молитвою, щоби вона нас вберегла від смерті без Святого Причастя.
Слово мав і сам майстер. Він признався: у його творчості нема нічого випадкового. Сорок років тому дружина Світлана підагітувала його поїхати в Київ. Вони тоді вперше побували біля мощей святої Варвари у Володимирському соборі, а потім одразу ніби якась невидима сили скерувала їх в Музей Тараса Шевченка.
- Саме там я вперше побачив його офорти, – розповів Ярослав Гладкий. І наголосив:
- Шевченко дуже цінував гравюру, він казав, що це найпрекрасніший з усіх видів образотворчого мистецтва.
Художник не лише захопився гравюрою, але й техніку свою придумав – дереворит у позитиві. Вирізьблений таким чином рисунок міцний, він ніби скріплюється перетинками ліній, дерево ніде не лущиться.
У новій роботі Гладкий вперше застосував фарби і сусальне золото. Лик Варвари різьбив в останню чергу, бо його робити найскладніше, під спеціальні лекала. Коли тільки полакував ікону – з її ока витекла ніби сльоза, при світлі видно “доріжку”. Цей образ, признався майстер, йому дуже близький і зрозумілий, адже він 29 років пропрацював маркшейдером працював, зокрема, і на четвертій «ВМ».
Щиро дякував митцю за його творчість, за презентацію чудових робіт в.о. генерального директора ДП «Львіввугілля» Ярослав Шаварський. І висловив сподівання, що такі зустрічі відбудуться ще не раз. Дружина Ярослава Гладкого Світлана подарувала очільнику держпідприємства альбом про творчіть художника «Аристократ чорного штриха».
Світлана ТВЕРІТНЄВА.