Тема виплати регресних завжди надзвичайно важлива. Сьогодні це питання набуло широкого обговорення серед численної армії шахтарів-регресників через запровадження урядом, нововведень до законодавства і реформ. У редакцію телефонують колишні гірники, занепокоєні питанням: чи не відмінять належні їм соціальні виплати, чи не доведеться вибирати між розміром пенсії і регресом?
За детальним роз`ясненням ми звернулися до начальника відділення ВДФССНВВ та ПЗ у Червонограді Романа Сташкевича.
- Зазначу, що, починаючи з першого січня цього року, вступив в дію Закон про створення єдиного Фонду соціального страхування, – розпочав розмову Роман Ярославович. Якщо до цих пір був Фонд соціального страхування із тимчасової втрати працездатності і Фонд соціального страхування від нещасних випадків, то відтепер, згідно з новим законом, буде створено єдиний Фонд на базі цих двох. Закон чітко і зрозуміло передбачає структуру,механізм. Він зобов`язує уряд до липня створити все, що пов`язане з ним, і напрацювати відповідні документи. Тобто, насамперед створити в Києві правління, яке обирає голову, тоді на базі відповідних нормативних документів створюється виконавча дирекція єдиного нового Фонду. Далі напрацьовують структуру по областях і згодом – районів і міст обласного підпорядкування.
- Чи буде відмінено регресні?
- Питання, яке нині не сходить з уст колишніх шахтарів, та й тих, які ще працюють: чи будуть виплачувати надалі регресні щомісячні платежі, чи не відберуть їх? Тут запевню, що у виплаті щомісячних нарахованих регресникам страхових виплат змін не передбачено. Механізм нарахування залишається незмінним.
- Чи залишиться виплата одноразової допомоги, якою буде сума?
- Стосовно цього питання, то тут відбулися зміни, пов`язані з нарахуванням одноразової допомоги. У новому Законі зазначено чіткий і прозорий механізм нарахування одноразової допомоги у разі втрати стійкої працездатності за трудовим каліцтвом чи професійним захворюванням. Новизна полягає в тому, що беруться 17 розмірів прожиткового мінімуму (розмір прожиткового мінімуму на сьогодні становить 1218 грн.). Отже 1218х17. Гранична сума складає 20 тис.706 грн. Але Законом передбачено, що це є максимально гранична сума, тому ще повинні бути враховані відповідні відсотки по втраті працездатності, їх встановлює МСЕК при огляді потерпілого. Тепер рахуємо за формулою: 1218х17 і ділимо на відсоток, встановлений МСЕК. Все просто і зрозуміло.
Для прикладу, якщо людині призначать 50%, то вона може сподіватися на 10 тисяч гривень виплати одноразової допомоги. За старим методом відбувалося нарахування за кожен відсоток втрати працездатності, відповідно до середньої заробітної плати. А середня зарплата бралася не за роки, а за останні півроку. У минулому році максимально гранична сума одноразової допомоги складала 82 тис. грн.
Тепер усім потерпілим, яким, умовно скажемо, буде призначено 20% від максимально граничної суми 20 тис. 706 грн., буде виплачено однаковий розмір одноразової допомоги – 4141.2 грн.
Ще одна з не менш важливих змін, яка торкнулася соціальних виплат регресників, полягає у тому, що в разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві так само визначена стала і фіксована сума 100 прожиткових мінімумів, це 121 тис. 800 грн. Цю суму отримує сім`я потерпілого, який загинув на виробництві, не залежно від рівня його заробітної плати, стажу роботи, від жодних інших чинників.
Окрім цього, якщо в сім`ї загиблого є члени родини, які були на його утриманні і це буде доведено документально, то нараховують 20 прожиткових мінімумів на кожного утриманця, ця сума дорівнює 1218х20 = 24 тис. 360 грн. на кожного утриманця.
Ще одна зміна в Новому Законі стосується виплати одноразової допомоги при втраті годувальника по причинному зв`язку. (Це коли МСЕК видає довідку, у якій констатовано причину смерті у зв`язку з профзахворюванням чи нещасним випадком на виробництві). Законодавство, що діє з 1-го січня ц.р., не передбачає виплати цієї одноразової допомоги при втраті годувальника сім`ї та особам, які перебували на утриманні. У попередньому Законі сім`я отримувала одноразову допомогу при втраті годувальника і щомісячні виплати. Тепер виплати одноразової не буде, а щомісячні страхові призначення залишаються без змін. Усі виплати будуть здійснюватися відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо реформування загальнообов`язкового державного страхування”, який підписаний Президентом 29 грудня і опублікований в газеті “Голос України” 30 грудня 2014 р. В дію вступив з 1-го січня 2015 р. Все, що стосується змін можна прочитати у 5-му розділі стаття 42, пункти 2,4,6 цього Закону.
- Чи будуть обкладатися податком регресні виплати при перевищенні певної суми, так як це стосується пенсії, більшої, ніж 3600 грн.?
- Регресні виплати додатковим податком обкладатися не будуть, оскільки це соціальні виплати. Усі призначені страхові нарахування потерпілі на виробництві від трудового каліцтва і профзахворювань отримуватимуть в належному їм розмірі і без оподаткування.
- Чи передбачено в новому Законі коефіцієнт збільшення регресних виплат?
- Щорічно з 1-го березня відбувалося збільшення суми регресу. Вважаючи на складну економічну ситуацію в країні, в 2014р. не було застосовано березневий коефіцієнт. На сьогодні Правління Фонду прийняло постанову про перерахунок щомісячних страхових виплат з 01 березня 2014р. на коефіцієнт 1,079, яка набере чинності з дня офіційного опублікування, після чого буде проведено перерахунок страхових виплат потерпілим. В новому Законі перерахунок страхових виплат станом на 1-е березня 2014р. на коефіцієнт, встановлений державою призупинено до стабілізації фінансової ситуації в країні (розділ VII “Прикінцеві та перехідні положення” п.11 Закону).
Принагідно зазначу, що попри військові дії і складну економічну ситуацію в країні, відділення виконавчої дирекції Фонду усі зобов`язання перед потерпілими, а їх на обліку знаходиться майже 12 тисяч осіб, виконало стовідсотково. Важкий у фінансовому плані 2014 рік завершили без боргів перед потерпілими.
- Чи буде Фонд і надалі проводити санаторно-курортне лікування ? Скільки путівок на оздоровлення отримали у минулому році?
- У минулому році наші підопічні отримали 472 путівки на санаторно-курортне лікування. Вони оздоровилися в санаторіях Східниці, Трускавця, Немирова, Бердянська. 394 потерпілі поправили своє здоров`я із захворювань органів дихання, 77 – кістково-м`язевої системи, 1- захворювання очей.
Сподіваємося, що потерпілі і цього року зможуть поправити своє здоров`я у санаторно-курортних закладах.
Зазначу, санаторно-курортне лікування залежить від фінансової ситуації, яка складається у Фонді. Сподіваємося, що будуть профінансовані кошти на придбання путівок і виконавча дирекція Фонду проведе тендер на закупівлю путівок.
Підготувала Наталія МАЇК.
За матеріалами газети «Новини Прибужжя»