Найвеличніше християнське свято серпня – це, безперечно, Преображення Господнього на горі Фавор, яке ще в народі називають Другим Спасом, Яблучним Спасом. Якраз у цей день у церквах святять яблука, груші, сливи, виноград… А матері, які втратили своїх діточок, не споживають садовини нового врожаю, компотів з неї аж до 19 серпня. За апокрифічною легендою, Господь (у деяких версіях – Богородиця), роздаючи на Небі яблука діточкам, обділить тих, чия мама з’їла садовий плід до освячення у храмі.
Церковна історя свята розповідає, щоб підтримати віру в своїх учнях, Ісус Христос перед стражданнями і Голгофою показав їм Свою Божественну славу. Він з трьома апостолами – Петром, Яковом та Іваном піднявся на високу гору Фавор помолитися. Поки Спаситель молився, учні від втоми заснули. Коли ж прокинулися, то побачили, що Ісус Христос преобразився: обличчя Його засяяло, наче сонце, а одяг став білим, як світло.
У цей час перед Ним з’явилися у Славі Небесній два пророки – Мойсей та Ілля, і розмовляли з Ним про страждання і смерть, які Йому належить ще перетерпіти в Єрусалимі.
Надзвичайна радість наповнила тоді серця учнів. Коли ж вони побачили, що Мойсей та Ілля віддаляються від Ісуса, Петро, не знаючи, що діяти-чинити, вигукнув:
- Господи! Добре нам тут бути; коли хочеш, поставимо тут три намети: Тобі один, Мойсеєві один і один Іллі.
Раптом світла хмара осінила їх, і вони почули із хмар голос Бога-Отця:
- Це є Син Мій улюблений, в якому Моє благовоління; Його слухайте!
Учні зі страху впали на землю. Ісус Христос підійшов до кожного, доторкнувся і промовив:
- Встаньте і не бійтеся.
Учні піднялися із землі і побачили Ісуса Христа у звичайному стані. Спускаючись з гори, Спаситель повелів апостолам нікому не розповідати про те, що бачили, допоки Він не воскресне з мертвих.
Своїм Преображенням Спаситель показав нам, якими стануть люди в майбутньому житті в Царстві Небесному, як преобразиться тоді весь земний світ.
Свято Спаса особливо шановане садівниками. Адже передусім вони споживають плоди своєї праці – невтомного і ретельного догляду за садовими деревами, тож обмінюються один з одним яблуками, грушами, сливами, плодово-ягідним вином «на пробу». Ці ж освячені фрукти є неодмінними на спасівському обідньому столі. Трапезу починають саме з освяченого яблука!
Про свято Преображення Господнього у народі кажуть:
- Прийшов Спас – бери рукавиці про запас.
- Спас – усьому час.
- На Спаса йде літо від нас.
- Прийшов Спас – урвався комарам бас.
- Якщо на Спаса антонівка (яблуня) добре вродила – наступного року буде добрий врожай хліба.
Підготував Тарас ЛЕХМАН.