Зізнаймося, що життєписи деяких Святий достойників є доволі загадковими, навіть історично непідтвердженими. Все ж Церкви – і Східна, і Західна – їх вшановують, ставлять прикладом для наслідування мирянам. До таких належить і Святий Харитон, якого українські православні християни і греко-католики поминають 11 жовтня.
Перекази про Святого Харитона зявилися у VI або VII столітті. Невідомий автор розповідає, що в часи переслідування християн (можливо, за часів правління цісаря Лікія – перша чверть IV століття), жив у Малій Азії, в місті Іконії, Преподобний Харитон.
Двічі брали його поганий на муки за Христову віру, і кожного разу він безбоязно визнавав її перед своїми катами, так що вони, бачачи Харитонову вірність Христові, запроторили отця в тюрму.
Коли ж настали для християн спокійніші часи, Святий визнавець Харитон вийшов на волю, маючи неоціненний скарб – святі рани на тілі, які одержав за віру в Христа.
Після ув’язнення Харитон відбув на прощу до Єрусалиму. Неподалік міста він потрапив у руки розбійникам, які зв’язали його і покинули у глухій печері, а самі пішли шукати нових жертв.
У той час до печери заповз змій, напився вина, яке залишили розбійники, і поповз геть. Повернувшись, розбійники напилися цього вина, але воно вже виявилося отруєним, тож повмирали. Харитон же чудесним способом звільнився з пут.
Золото, яке залишили у печері розбійники, Харитон роздав убогим. Але залишив частку собі, на яку збудував у печерах над морем чернечу лавру Фаран. Це – в шести кілометрах від Єрусалиму. Невдовзі лавра наповнилася монахами і вони обрали Святого Харитона своїм ігуменом. Бог наділив його ласкою творити дива, тому до лаври постійно приходили миряни. Через молитви отця зцілювалися недужі.
Помер Харитон у глибокій старості. Господь дав праведнику знати час відходу у Вічність. Перед кончиною старець зібрав усіх своїх учнів і виголосив їм останню науку та попрощався.
Через те, що деякі побробиці, подані невідомим автором у життєписі Харитона, виявилися опісля історично неправдоподібними, зародилася думка, що могли бути два Святих отці Харитони: визнавець у часи загального переслідування християн римськими цісарями і пустельник, який жив пізніше. Тим паче, деякі фрагменти життєпису містять характер легенд.
Тарас ЛЕХМАН.