День вшанування у церквах східного (візантійського) обряду – 15 жовтня. В українській народній традиції цей день ще називають Попокровський, Проводами Покрови.
Серед Святих мучеників перших віків християнства зустрічаємо імена Кипріяна і Юстини. Однак про них збереглися відомості здебільшого лише легендового характеру.
Зокрема вважають, що Кипріян був родом з Антіохії, займався язичницькою магією. Але сталося, що безмежно закохався у дівчину-християнку Юстину. Коли ж, навіть вдаючись до магічних дій та взиваючи на допомогу лихого, він так і не зумів домогтися від Юстини взаємності у любові, то сам навернувся до християнства. Ось тоді дівчина дала згоду на шлюб, відповіла взаємністю.
Невдовзі за високу ревність у Христовій вірі, глибоку побожність Кипріяна висвятили на священика, а через деякий час на єпископа. Він сумлінно виконував свої душпастирські обов’язки, навернув до християнства багатьох язичників.
Припускають, що Кипріян і Юстина загинули за Христову віру у часи правління цісаря Діоклетіана. Це сталося приблизно 304-го року.
Народна прикмета говорить: «Якщо після Покрови снігом мете, то зима буде рання».
Ігор ЗАПІСОЦЬКИЙ, Тарас ЛЕХМАН.