Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Червонограді, яке було створене 2001 року, за рахунок коштів Фонду реалізує цілу низку програм соціального захисту інвалідів. Про виконання основних завдань соцзахисту потерпілих розмова з начальником Фонду Романом СТАШКЕВИЧЕМ.
- Якщо працівник зазнав травми на виробництві, Фонд бере його під свою опіку – компенсує матеріальну шкоду, забезпечує повноцінну медичну та соціальну реабілітацію. Станом на сьогодні на обліку у Червоноградському відділенні виконавчої дирекції Фонду знаходиться 12 тисяч 646 особових справ потерпілих та членів їхніх сімей. Сума страхових виплат щомісяця складає близько 40 млн гривень. Серед загальної кількості інвалідів нараховується: I групи – 45 осіб, II – 526, III – 9 тис. 870 осіб. Потерпілих, в тому числі й шахтарів-регресників, які мають відповідний відсоток втрати працездатності без призначеної групи інвалідності – 2 тис 205 осіб. Кожна облікована людина отримує одноразову допомогу (в разі стійкої втрати професійної працездатності), щомісячну грошову суму (в разі часткової чи повної втрати працездатності), що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого.
Традиційно 1 березня Відділенням проводився щорічний перерахунок щомісячних страхових виплат згідно Постанови правління Фонду. У 2013 році відсоток підвищення складав 14,9%. Першоберезневий перерахунок 2014 року було проведено цьогоріч в січні на 7,9%. Борг за 10 місяців минулого року виплачується потерпілим рівними частинами. У 2015 році підняття страхових виплат призупинено.
Щодо одноразових виплат. До 1 січня 2015 року ця сума складала 82 тис грн., на даний час – від 2 до 10 тис грн. Також суттєво змінилася й величина одноразової допомоги у зв’язку зі смертю на виробництві та по причинно-наслідкових зв’язках: якщо донедавна рідні по втраті годувальника через професійне захворювання отримували одноразову допомогу від Фонду в межах 300-500 тис грн., то сьогодні цей напрямок виплат скасовано, і призначається тільки щомісячна виплата членам сім’ї.
- Романе Ярославовичу, відповідно до основних завдань Фонд забепечує медико-соціальну реабіліацію потерпілих на виробництві, інвалідів, в тому числі й шахтарів-регресників…
- Кваліфіковані спеціалісти (а їх 33 чоловіка) відповідають за певну ділянку роботи. Однак мета одна – допомогти та підтримати. Одним із завдань Фонду є забезпечення потерпілих повним обсягом медичної допомоги: утримання в лікарнях, перебування в санаторно-курортних закладах, забезпечення лікарськими та необхідними технічними засобами медичного призначення, автомобілями. Коли людина звертається у Фонд, завжди отримує професійну консультацію, співчуття та увагу, адже цього наші підопічні часто потребують не менше, ніж грошей.
Цьогоріч замовлено 600 путівок, вже використано понад чотириста. До кінця року санаторно-курортне лікування пройдуть всі, хто за висновками МСЕК, цього потребує.Фонд уклав угоди на придбання путівок в санаторії Трускавця та Немирова, Східницьких Карпат, на узбережжі Чорного моря в Одеській області. Переважно постраждалі на виробництві лікують органи дихання, кістково-м’язеву та нервову системи, захворювання хребта та спинного мозку.
За потерпілими й надалі залишається право пройти курс лікування в санаторіях потрібного їм профілю за власний рахунок. Однак при цьому неодмінно узгодити з Фондом обраний санаторно-лікувальний заклад, аби не виникало перепонів у плані повернення витрачених коштів.
Також Фонд відшкодовує кошти аптечним закладам за придбання ліків, оплачує за лікування в ЛПЗ. Забезпечуються умови безперешкодного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями (пандуси, кнопки для виклику спеціалістів), для інвалідів I групи спеціалістами Фонду організовано особистий прийом за місцем їхнього проживання. Тяжкохворим шахтарям-регресникам (інвалідам I-II груп) призначаються виплати на медичну реабілітацію та постійний медичний і сторонній догляд. За 9 місяців 2015 року за цим напрямком потерпілим було перераховано 600 тис грн.
Лариса ГУМЕНЮК
За матеріалами газети «Гірник»