За 12 місяців 2015 року на заходи з охорони праці спрямовано 19 млн 132,89 тис грн., що становить 2,2% коштів, отриманих від реалізації вугільної продукції.
Фінансувалися такі напрямки: удосконалення системи управління охороною праці та безпекою праці, удосконалення системи вентиляції та дегазації вугільних шахт, запобігання вибуху газу та пилу, забезпечення безпеки роботи машин, обладнання і технологічних комплексів (витрати на експертні обстеження), протипожежний захист вугільних шахт, поліпшення умов праці та стану здоров’я шахтарів тощо. На придбання засобів індивідуального і колективного захисту згідно з “Комплексною програмою підвищення стану безпеки праці…” витрачено 6 млн 688,85 тис грн. (1,21% коштів від реалізації вугільної продукції).
За 2015 рік на шахтах і підприємствах ДП “Львіввугілля” сталося 107 нещасних випадків на виробництві. Порівняно з аналогічним періодом 2014 року відбулося збільшення загального рівня травматизму на 12 випадків та зменшення профзахворювань – на 67 випадків. Ріст травматизму відмічено на шахтах “Степова”, “Відродження”, “Червоноградська”. Розподіл нещасних випадків за травмуючими факторами наступний: обрушення породи і вугілля-28 нещасних випадків, падіння людей під час пересування – 19, падіння предметів – 25, інше – 35.
Згідно із статистичними даними, основна вікова категорія травмованих віком від 31 до 40 років з досить значним стажем роботи 5-10 років. Основними причинами нещасних випадків були незадовільний стан проходів у гірничих виробках та на території шахти, особиста необережність потерпілих під час пересування, знаходження робітників у незакріпленому просторі, порушення інструкцій з охорони праці при виконанні змінного наряду робіт, невиконання інструкцій з охорони праці, порушення паспортів кріплення.
Варто зауважити, що усі ці причини організаційного характеру і пов’язані з порушенням виробничої і технологічної дисципліни, незадовільною організацією робіт, недостатнім контролем і вимогливістю з боку посадових осіб та неякісним проведенням інструктажів під час видачі нарядів.
Щодо рівня професійної захворюваності серед працівників відокремлених підрозділів держпідприємства, то аналіз показників свідчить, що пиловий бронхіт становить 19%, від усіх профзахворювань, антракосилікоз 36%, радикуліт 40%, інші 5%. Найбільше випадків профзахворювань зафіксовано серед працівників віком 41-50 років з робочим стажем 11-20 років.
З метою покращення стану охорони праці, зниження рівня травматизму і профзахворювань наказом № 8 від 22.01. 2016 р. за підписом т.в.о. генерального директора ДП “Львіввугілля” Андрія Дяченка директорів відокремлених підрозділів зобов’язано: забезпечити належну виробничо-технологічну дисципліну серед працівників шахт і підприємств з метою зниження загального рівня травматизму та профзахворювань, посилити персональну відповідальність за якість оформлення нарядів, проведення інструктажу та контроль керівниками робіт на зміні за дотриманням всіх необхідних заходів безпеки при виконанні наряду. З метою зниження рівня профзахворювань відповідним посадовим особам та керівникам дільниць суворо контролювати забезпечення ефективного функціонування засобів пилоподавлення, проведення обмивок гірничих виробок, наявність і працездатність водяних заслонів у необхідних місцях.
Головним інженерам шахт доручено встановити особистий контроль за якістю проведення і кріплення підготовчих виробок, звернувши особливу увагу на застосування стандартної затяжки для кріплення забоїв, наявність на замках аркового кріплення по дві скоби та наявність на рамах аркового кріплення інших необхідних кріпильних елементів (металевих стяжок, дерев’яних розпірок та затяжки по всьому периметру виробки). Також керівникам підприємств, на яких зафіксовано ріст травматизму, наказано притягнути до дисциплінарної відповідальності працівників, діяльність чи бездіяльність яких призвела до зростання виробничого травматизму.
Валерій СОКОЛОВСЬКИЙ,
заступник генерального директора з охорони праці ДП “Львіввугілля”