Перш ніж висвітлити питання реалізації грандіозного проекту будівництва Любельської шахти на території Жовківського району, варто проаналізувати стан видобутку вугілля у Львівсько-Волинському вугільному басейні і забезпечення потреб теплоелектростанцій регіону. Тоді зрозумілою стає потреба розвитку вугільної галузі на Жовківщині.
Паливно-енергетичний комплекс Західного регіону України, який створювався у 50-60 роках минулого століття, базувався на комплексному розвитку двох взаємопов’язаних галузей -вуглевидобувної та теплової енергетики. Для його успішної роботи найважливішою є чітка координація розвитку цих галузей єдиного циклу виробництва енергії. Через низку політичних причин, недостатню увагу до розвитку вугільного басейну та мізерне фінансування на шахтах використовується застаріле технологічне обладнання, що призводить до високої собівартості вугілля та обмежує можливості його видобутку. На сьогодні видобуток вугілля у басейні істотно відстає від потреб енергетики регіону.
“Нищівного удару вугледобувній галузі було завдано через приватизацію Бурштинської та Добротвірської ТЕС компанією ДТЕК, що порушило напрацьовані десятиліттями передумови забезпечення її стабільної та комерційно привабливої роботи. Це призвело до того, що щороку з Донецького вугільного басейну на ці ТЕС регіону завозиться 4-5 мільйонів тонн вугілля, унаслідок чого щорічні втрати на транспортні перевезення вугілля сягають 600-700 мільйонів гривень.” (“Дзеркало тижня” № 7 від 27 лютого 2016 р.)
До ще більшої ціни вугілля призвело вилучення Червоноградської центральної збагачувальної фабрики ПАТ “Львівська вугільна компанія” зі структури ДП”Львіввугілля”, що порушило єдиний технологічний цикл видобутку і постачання палива споживачам.
На сьогодні з 23 колись побудованих шахт працюють лише дев’ять: шість належать ДП “Львіввугілля”, дві – ДП “Волиньвугілля” і ПАТ “Шахта “Надія”, яка підпорядкована Міненерговугілля. Зовсім недавно в басейні видобувалося 15,5 мільйонів тонн вугілля на рік, торік – лише до двох мільйонів тонн.
Тому, в результаті недостатньої уваги до розвитку Львівсько-Волинського вугільного басейну, накопичено цілу низку проблем, що призводять до постійних соціальних вибухів. Мешканці Жовківщини пам’ятають нещодавнє перекриття траси через невиплату заробітної плати шахтарям. Доведені до відчаю гірники у такий спосіб намагалися привернути увагу уряду.
У тій же статті “Дзеркала тижня” автор Анатолій Акімов пропонує шляхи подальшого розвитку Львівсько-Волинського басейну. Ресурсна база дає можливість створити потужний паливно-енергетичний комплекс, який здатний не тільки забезпечити регіон енергетичними ресурсами, але й сприяти розвитку економіки всієї країни. Зокрема акцентується увага на перспективному Південно-Західному промисловому районі Львівсько-Волинського басейну, у межах якого виявлені Любельська вугленосна площа з балансовими запасами у 700 мільйонів тонн (у тому числі 200 мільйонів тонн коксівного вугілля) та Тяглівське родовище (балансові запаси – 400 мільйонів тонн вугілля).
Для запобігання потужному соціальному вибуху треба зберегти подальшу роботу всіх діючих шахт ДП “Львіввугілля” з подальшою їх технічною модернізацією і вирішити проблему 100-відсоткового відвантаження вугілля на Добротвірську та Бурштинську ТЕС. Згідно з висновками Інституту вугільних енерготехнологій Національної академії наук України, який проводив дослідження можливості використання вугілля чотирьох верхніх пластів на полі суміжної шахти “Любельська-3″, вугілля марки Ж придатне для використання в якості енергетичного палива. Причому, його можна використовувати і як часткову заміну на вітчизняних електростанціях антрацитового вугілля, видобуток якого проводиться на тимчасово окупованих територіях Донбасу та імпортується з Росії та ПАР. Запасів такого вугілля на полі цієї шахти близько 90 млн. тонн. Крім цього, шахти “Любельська №4″ та “Любельська № 5″ містять ще близько 400 млн. тонн енергетичного вугілля.
Отож, з вищенаведеного стає зрозумілою перспектива й потреба будівництва шахти у Жовківському районі з метою розвитку паливно-енергетичного комплексу не лише регіону, а й в цілому держави, зменшення енергетичної залежності, вирішення низки соціально-економічних проблем місцевого рівня.
Громадськість цікавиться долею новітнього для Львівщини проекту – будівництвом Любельської шахти, який координує підприємство “Сі-Сі-Ай-Любеля”.
Уляна ЛАЩІВСЬКА
(За матеріалами газети “Відродження” Жовківської районної ради Львівської області)