Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України функціонує уже 15 років. Протягом цього періоду у відділенні Фонду м. Червонограда взято на облік понад 17 тисяч потерпілих на виробництві. На сьогодні на обліку перебуває понад 12 тисяч потерпілих і щомісяця їм виплачують страхові виплати понад 42 млн.грн.
На підприємствах Червонограда та Сокальського району, які зареєстровані у відділенні Фонду м. Червонограда щороку стається до 130 нещасних випадків на виробництві та 500 професійних захворювань.
Аналіз травматизму на виробництві показує, що четверта частина нещасних випадків виникає через психофізіологічні причини, викликані розумовим, емоційним та фізичним навантаженням на працівника. Вище вказані психологічні навантаження часто призводять до необережності потерпілого на робочому місці, а іноді і до стресових ситуацій.
З нагоди Всесвітнього Дня охорони праці цього року в квітні в Україні проводяться заходи під девізом “Стрес на робочому місці – колективний виклик” з метою звернути увагу на проблему стресу як на одну із найпоширеніших недуг в сучасному світі.
В сучасній сфері виробництва та обслуговування задіяна велика кількість машин, механізмів, технологічних ліній, хімічних речовин та різних гаджетів, обслуговування яких вимагає від працівника постійної уваги, обережності, знання технології, інструкцій з експлуатації та правил безпеки. Такі вимоги до працівника є невід’ємною частиною його безпеки, особливо в підземних виробках шахти, де постійно відбуваються раптові зміни геологічних умов, провітрювання, обводнення і затоплення гірничих виробок. В шахті працівник повинен бути постійно зосереджений і уважний, дбати про свою безпеку та безпеку працівника, який знаходиться поряд.
Фактор особистої обережності нерозривно пов’язаний з дотриманням вимог інструкцій з охорони праці, де максимально прописані застереження працівнику щодо його дій в процесі роботи. При відхиленні від регламенту застережень існує небезпека травмування, але працівник звикає до наявних на робочому місці небезпечних виробничих факторів, перестає звертати на них увагу. Зневажливе ставлення робітника до вимог нормативних актів з охорони праці є основною причиною нещасних випадків, аварій, а інколи – із смертельними наслідками.
Психологія звикання та легковажності є результатом низької трудової та виробничої дисципліни і особиста необережність потерпілого у нещасному випадку приховує недбалість роботодавця в частині проведення інструктажів та забезпечення достатнього контролю за станом безпеки на робочих місцях.
Повертаючись до девізу “Стрес на робочому місці – колективний виклик”, необхідно зазначити, що природа стресу – це захисна реакція організму на небезпеку, у кожної людини ступінь такої реакції різна. Працівник повинен справлятися із стресовими факторами, правильно організовувати поведінку в складних ситуаціях соціальної взаємодії, безконфліктно вирішувати проблеми у відношеннях з іншими людьми особливо на робочому місці в процесі роботи у відносинах з керівництвом або підлеглими. Стресів в принципі уникнути не можна, на виробництві це підсвідома реакція організму працівника на образу, переживання, конфлікт, інформаційні перевантаження та необхідність прийняття відповідальних рішень чи несподіваного сигналу небезпеки.
Тому кожному працівникові – керівникові і робітнику необхідно приділяти належну увагу щодо уникнення можливого впливу емоційно-психологічних стресів через конфліктні ситуації, загрози чи образи.
Умови, в яких відбувається взаємодія членів виробничого колективу, впливають на успішність їх спільної діяльності, на задоволеність процесом і результатами праці.
Ефективність роботи виробничого колективу залежить від сприятливого чи несприятливого соціально – психологічного клімату.
Ми повинні впливати на характер міжособових відносин в робочому колективі, на відношення спільної діяльності, задоволеність умовами і результатами роботи, тобто впливати на соціально-психологічний клімат, від якого багато в чому залежить ефективність діяльності підприємства, і тоді працівник кожного дня буде з охотою іти на роботу і із задоволенням повертатися після закінчення роботи додому.
Користуючись нагодою, хочу привітати Вас із світлим святом Христового Воскресіння!
Щиро бажаю Вам і Вашим родинам міцного, щоб Воскреслий Спаситель в цей величний день наповнив ваші серця любов`ю, скріпив віру в перспективне й успішне майбуття. Добра Вам, щастя, злагоди в родинах, миру, щедрого великоднього столу і Божої благодаті.
Хай світла радість Воскресіння Христового осяє Вашу душу!
Роман СТАШКЕВИЧ,
начальник відділення ВД ФССНВВ і профзахворювань
в м. Червонограді.