Ця дата була встановлена Указом Президента України у 2015 році. Цього дня разом з країнами Європи український народ відзначає День пам’яті й примирення.
Унаслідок Другої світової війни Україна зазнала надзвичайних втрат. Під час бойових дій та в полоні загинули мільйони військових та підпільників. Через окупаційний терор та голод у тилу позбулися життя цивільні, а п’ять мільйонів жителів були евакуйовані або примусово вивезені до Росії та Німеччини, частина з цих людей не повернулася. Символом відзначення Дня пам’яті й примирення став червоний мак – знак сонця, волі, гордості, оберегу від нечистої сили, крові. В українських народних піснях та думах мак пов’язаний із війною та військом, він уособлює козака, що героїчно загинув, боронячи Україну.
Цього дня вшановується подвиг українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлюється повага усім борцям проти нацизму, увічнення пам’яті про загиблих. Український народ зі скорботою згадує про жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у роки війни.
Данину пам’яті всім жертвам Другої світової війни віддають у всьому світі.