Ікона займає особливе місце у східній церковній традиції. І щоб зберегти святий образ, багатьом християнам довелося піти на жертви, особливо в часи поширення іконоборчої єресі. До таких належить преподобна мучениця Теодосія, яку вшановують 11 червня.
З життєпису святої відомо, що вона народилася у VIII столітті у Царгороді, в доволі заможній, але побожній сім’ї ревних християн. Коли дівчині виповнилося сім років, помер батько. Тоді мати зреклася мирського суєтного життя і вступила до монастиря, взявши зі собою донечку Теодосію. Та сталося, що через три роки померла й мати. Тоді Теодосія роздала все майно, отримане у спадок, убогим, залишивши собі тільки частину коштів на придбання трьох святих ікон. Далі продовжувала служити Господу Богу у чернечомусані.
727-го року цісар Лев Вірменин почав переслідувати своїх підданих за вшанування святих образів і розп’ять. Зокрема наказав скинути старовинний образ розп’ятого на хресті Спасителя, який чотири століття (!) висів над мідною брамою при вході до цісарського двору. Довідавшись про це, Теодосія зібрала черниць і жінок та почала спонукати їх стати на захист ікон. Ті без вагань пішли за правидницею.
Розлючений цісар наказав усіх захисниць ікон кинути до темниці. Тут їх піддали жорстоким тортурам, а згодом стратили, окрім Теодосії. Непохитну у Святій Вірі монахиню ще довго мучили. Все ж 745-го року вона померла під час чергових тортур.
Біля гробу Святої мучениці Теодосії зцілилося багато людей.
Цього року в Апостольстві Молитви УГКЦ Свята Теодосія є покровителькою червня.
Підготував Тарас ЛЕХМАН.