Про сучасні проблеми колись успішного вугільного підприємства й шляхи виходу з кризи розповідає призначений у липні виконуючим обов’язки директора шахти “Межирічанська” Ігор КРОКОШ.
- За перше півріччя гірники “Межирічанської” видали на-гора 72 996 тонн рядового вугілля. До плану не додано 39 004 тонни. У липні при плані 1075 тонн в добу піднімається на поверхню 609 тонн.
Зараз працюємо двома лавами. Якщо введена у роботу в травні лава №191, де очисні роботи веде колектив вуглевидобувної дільниці №6 (начальник Андрій Труш, бригадир Василь Жеребецький), вже вийшла з монтажної камери і видобуток з неї близький до планового показника 504 тонни у добу, то лава №390 працює незадовільно. Цей очисний забій з початку відробки працює в складних гірничо-геологічних умовах, надроблений пластом п8 “Межирічанський”, тому утворилася зона підвищеного гірничого тиску в нижній частині лави. А від відробленої сусідньої лави 389 – зона опорного тиску. Найскладніша ситуація склалася в середній частині лави, де спостерігалося обрушення порід покрівлі до 5-6 м. Крім того, у зв’язку з поступленням у лаву з підошви води, породи розмокають і втрачають свою стійкість. Утворюється додатковий гірничий тиск і секції комплексу сідають на “жорстко”.
Понад рік лаву № 390 експлуатує колектив дільниці з видобутку вугілля №3 (начальник Сергій Вацяк, бригадир Михайло Карпів). Окрім зазначених вище перешкод, гірникам не дає працювати на повну незадовільний стан механізмів. Керівництвом шахти та дільниці приймаються відповідні заходи для виходу лави із складних гірничих умов та покращення роботи. За останній тиждень проведено комплекс робіт по вивільненню затиснутих секцій, відновлено роботу комбайна УКД-200-250. Одночасно здійснюємо поточний ремонт гідросистеми мехкомплексу ДМ, попередньо було замінено 400 м стрічки та 500 м кабельної продукції. Я впевнений, що проведений комплекс заходів дасть результат, і з серпня лава працюватиме у плані.
Щодо проходки, то за півроку пройдено 900 м підготовчих виробок, що складає 101,1% плану. У липні станом на 20 число пройдено 121 м гірничих виробок при плані 180 м.
Зараз прохідники готують лаву № 592 із запасами 130 тис тонн, запланований термін введення в експлуатацію якої – лютий 2017 р. й лаву №378 із запасами 200 тис тонн, що повинна запрацювати наприкінці року. Ці лави – високозольні.
Колектив ДПР №1 під керівництвом Михайла Пителя (бригадири Віктор Лебідь та Назар Косянчук) проходить 592 конвеєрний штрек комбайном ГКПС та 378 оконтурюючий штрек буро-вибуховим способом. ДПР №2, яку очолює Віталій Винар, бригадир Ігор Висоцький, буро-вибуховими роботами готує 592 бортовий штрек.
Загалом роботу прохідників гальмували перебої з постачанням вибухівки з початку року. До того ж один комбайн ГКПС виданий на поверхню для ремонту, але через брак коштів цей процес затягується. Як тільки комбайн приведемо у робочий стан, відразу опустимо в забій для проведення 366 бортового штреку. Лаву № 366 із запасами рядового вугілля 315 тис тонн заплановано ввести в роботу на початку 2018 р.
Говорячи про перспективу копальні, варто згадати й про ще не вскритий пласт “Супутник” потужністю 0,6-1,1 м, балансові запаси якого складають 2,5 млн тонн, промислові – 2 млн тонн. При наявності відповідного обладнання тверде паливо з цього пласта можна піднімати багато років поспіль.
Згідно з перспективним планом розвитку вугільного підприємства до 2020р., у 2017р. планується вуглевидобуток на рівні 284 тис тонн, у 2018р. – 301 тис тонн, у 2019р. – 307 тис тонн.
Для покращення фінансово-економічного стану підприємства ведеться робота з оптимізації чисельності працівників, триває процес передачі дошкільного закладу у комунальну власність Червонограда, гуртожиток вже на балансі міста.
- Головне, що колектив руки не опускає, – підсумував Ігор Володимирович, – прагне надолужити відставання, хоча й об’єктивних чинників незадовільної роботи не бракує. Насамперед це стара техніка, відсутність повноцінного матеріально-технічного забезпечення та складні гірничо-геологічні умови, адже найкращі ділянки шахтного поля давно відпрацьовані. Проте виконувати планові завдання треба. Керівництво ДП “Львіввугілля” приділяє багато уваги стабілізації роботи шахти, і є всі підстави вважати, що найближчим часом “Межирічанська” вийде з полону мінусів.
Марія ЛУЦЕНКО