Лабораторія з контролю умов праці Управління “Західвуглепромсанекологія” – єдина державна лабораторія у Львівській області, спеціалісти якої проводять дослідження на вугільних підприємствах ДП “Львіввугілля” щодо вмісту кремнію діоксиду у вугільному чи породному пилу для встановлення гранично допустимої концентрації пилу. Також дослідження ведуться на підприємствах всіх галузей Львівщини.
Про роботу цієї структурної одиниці розповідає начальник Управління Романна ГОДІСЬ.
- Лабораторія атестована на право проведення вимірювань, відповідно до Галузі атестації, Міненерговуглепромом України. Обсяг роботи – це відбір проб повітря, як на поверхні, так і у підземних виробках. Все це здійснюють висококваліфіковані фахівці. Також спеціалістами ведуться санітарно-хімічні дослідження, розрахунки, готуються висновки. Результати проведення досліджень за умовами праці на робочих місцях використовуються при наданні санітарно-гігієнічних характеристик при виявленні підозри на профзахворювання, які були отримані в результаті трудової діяльності на підприємстві, а також для надання пільг працюючим та отримання пільгового пенсійного забезпечення.
На шахтах ДП “Львіввугілля” лабораторно-інструментальні дослідження проводяться відповідно по дільницях згідно поданого переліку робочих місць. Це ДСУ, ДВУ, ДПУ, вуглевидобувна та дільниця підготовчих робіт, ДШТ, технологічного комплексу та інші. Для кожного робочого місця виробничих дільниць підприємства є визначені шкідливі фактори виробничого середовища та трудового процесу, які створюються в результаті технологічного процесу.
- Романно Василівно, одним із основних шкідливих факторів впливу на організм працівника під час видобування вугілля є пил…
- Визначення концентрації пилу в повітрі робочої зони систематично здійснюється спеціалістами лабораторії. Однією з таких перевірок нещодавно були лабораторно-інструментальні дослідження на шахті “Лісова” безпосередньо у підземних виробках та на дільниці техкомплексу при подачі гірничої маси на грохот і транспортуванні вугілля по конвеєрній стрічці. Відбір проб повітря проводився приладами типу “Тайфун” у встановленій точці на певній стадії технологічного процесу. Для цього фільтр із воронкою розташовується в зоні дихання працівника при характерних виробничих умовах, де знаходиться робоче місце його постійного перебування.
Для отримання достовірних результатів відбираються послідовно п’ять проб повітря, які доставляються у лабораторію для проведення досліджень гравітаційним методом. Після статистичної обробки результати оформляються документально. Достовірність лабораторних досліджень визначається метрологічними характеристиками: точністю і правильністю досліджень відповідно до Методичних вказівок. Оцінка результатів досліджень вмісту пилу в повітрі робочої зони проводиться у відповідності до встановленої Гранично Допустимої Концентрації (ГДК) згідно визначеного вмісту кремнію діоксиду в прохідницьких та вуглевидобувних забоях. На шахтах ДП “Львіввугілля” визначається вуглецю пил із вмістом вільного діоксиду кремнію від 5 до 10%, що відповідає ГДК – 4 мг/м3.
- Які ще шкідливі фактори впливу виробничого середовища та трудового процесу досліджують спеціалісти лабораторії ?
- Це виробничий шум, вібрація (локальна,загальна), мікроклімат (температура, вологість, швидкість руху повітря), важкість та напруженість праці. Їх вимірювання проводиться повіреними приладами. Отримані результати замірів використовуються при здійсненні розрахунків для встановлення параметрів мікроклімату, рівнів шуму та вібрації, показників трудового процесу. За результатами проведення досліджень шкідливих факторів видається протокол із висновком відповідності нормативу, оцінкою за Гігієнічною класифікацією праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу.
Протоколи досліджень факторів передаються на підприємство у відділ охорони праці для відповідного реагування.
Лариса ГУМЕНЮК
На фото (зліва направо): лаборант хімічного аналізу Ганна Штокалко та інженер Ірина Бородій Управління “Західвуглепромсанекологія” (перша та четверта) проводять лабораторно-інструментальні дослідження-заміри по мікроклімату, шуму і пилу на дільниці технологічного комплексу шахти “Лісова”; (у центрі зліва направо): гірничі робітники Віра Явдик та Галина Кіх.
За матеріалами газети «Гірник»