Неподалік від міста Червонограда у 1956 році розпочалося будівництво шахти № 2 “Червоноградська” (нині “Червоноградська”). Через відсутність коштів воно було перервано в 1959 році, до 1963 року шахта перебувала на консервації. За зміненим проектним завданням будівництво велося з 1963 і до кінця 1971 року. Вугільне підприємство введено в експлуатацію в листопаді 1971 року з виробничою потужністю 900 тис. тонн вугілля на рік. Згідно проекту термін роботи шахти розрахований на 52 роки.
Ще в період будівництва шахти її першим директором призначили Валерія Рудіна. З його іменем зв’язаний початок історії шахти, починаючи зі становлення колективу, виведення його на передові рубежі вуглевидобутку, забезпечення стабільної роботи підприємства. Також у різні часи шахту очолювали – Мечислав Вишневський, Валерій Дрегель, Степан Жирій, під керівництвом якого “Червоноградська” працювала на повну силу, в роботі були задіяні 8 лав, середньодіюча кількість очисних забоїв – 4. Степан Васильович керував підприємством з 1982 до 1995 року і за цей період на-гора видано 12 млн. тонн вугілля. Згодом у керма підприємства стали Василь Луцик, Віктор Шайтан, Анатолій Митрофанов, Василь Петровський, Петро Солонинка, Сергій Смеречанський.
Віднедавна на чолі трудового колективу молодий, перспективний гірничий інженер Вадим КРАСЬ.
- Вадиме Миколайовичу, за 45 років трудовим колективом шахти пройдено славний шлях виробничих здобутків, кожен крок на якому був спрямований на зміцнення економічного потенціалу вугільного регіону Львівщини. Які завдання стоять перед шахтарями найближчим часом?
- У досить непростий для шахт ДП “Львіввугілля” період особливо важливо, щоб вугільні підприємства працювали безперебійно. Разом з колективом шахти нам потрібно забезпечити стабільний вуглевидобуток, займатися підготовкою очисного фронту на майбутнє. Варто потрудитися над збільшенням обсягів виробництва, покращити якість видобутого вугілля. Впевнений, що у нас є і кваліфіковані спеціалісти і запаси вугілля. Успіх шахти залежить від системної та стабільної роботи. А для цього варто осучаснити шахту технікою нового покоління, розробляти нові технології, вчасно виплачувати трударям зароблену нелегкою працею зарплату.
Наприкінці вересня стала до ладу 347 лава по Західно-Бузькому пласту, забій повністю відповідає всім вимогам промислової безпеки. Обсяг запасів лави оцінюється у 150 тис тонн. Термін експлуатації (добове навантаження 800 тонн) до травня 2017 року. Це довгоочікувана лава, яку мали здати ще в травні цього року. Завдяки старанням всього колективу шахти цей очисний забій запрацював. Зараз шахта працює двома лавами – №№ 347 та 348. Відпрацьовує запаси (сумарно 210 тис. тонн ) дільниця Івана Плешинця, бригадир Петро Гавілей. У червні 2017 року відбудеться перехід у лаву 562-біс по пласту Тонкий-ІІІ. Тут 180 тис. тонн вугілля, при середньому добовому вуглевидобутку 800 тонн, виймання вугілля триватиме до березня 2018 року. У планах на майбутнє наростити вуглевидобуток до тисячі тонн. Готує лаву до роботи ДПР-1 (начальник дільниці Юрій Білецький, бригадир Віктор Гаркавий). Прохідники другої дільниці (Роман Тимоць, Василь Томчишин) працюють над підготовкою 305 лави із виробничими запасами 280 тис. тонн.
У плані розвитку виробництва, звісно, є перспективи. Однак є ринок збуту, який диктує правила. У керівництва ДП “Львіввугілля” напрацьована стратегія, як, навіть в умовах кризи, зробити шахти прибутковими. Щодо “Червоноградської”, то промислових запасів твердого палива 21 млн. 227 тис. тонн вистачить на 30 років стабільної роботи.
- Відомо, що зараз гостро не вистачає гірничошахтного обладнання, видавати на-гора тонни вугілля та проходити метри гірничих виробок доводиться на тих механізмах, які давно відпрацювали свій технічний ресурс…
- Сьогодні шахтарі працюють в умовах дефіциту коштів на придбання обладнання і необхідних матеріалів. Ремонт більшої частини механізмів проводиться самотужки, частково на Нововолинському РМЗ та в інших ремонтних організаціях, знаходяться альтернативні технічні рішення. І тому я вдячний всім за добросовісний труд, за терпіння і розуміння. Зараз виробництво ведеться комплексами КД-80 та КМ-87 (до речі, шахта його отримала у 2005 році, комплекс не проходив жодного капремонту, на ньому відпрацьовано близько 10 лав). У роботі також комбайн РКУ-10. Отже вдихаємо друге життя у старе обладнання, яке й допомагає виймати вугілля.
- І все ж, не зважаючи на негаразди, головне на підприємстві – людина праці…
- Визнаю, що немає вищої нагороди, аніж почути позитивну оцінку нашої роботи від мудрих життєвим і професійним досвідом ветеранів шахти. Завжди з приємністю можна згадати людей, які своїми здобутками писали історію підприємства і виховали не одне покоління робітників. Це Йосип Малащук, Мирон Бриль, Мирослав Мостовик, Іван Покотило, Мар’ян Цінцірук, Володимир Ковальський. І сьогоднішні фахівці гірничої справи продовжують естафету ветеранів – головний інженер шахти Олександр Жирій, начальник вуглевидобувної дільниці Іван Плешинець, начальник ДКТ Сергій Куземченко, начальник ВіТБ Олександр Заїка, бригадир ГОЗ Петро Гавілей, механік видобувної дільниці Ігор Сеньовський, бригадир прохідників Василь Томчишин, машиніст гірничих виїмкових машин Віктор Сенів, механік ДПР-2 Ігор Макар, начальник дільниці МДГО Сергій Пастухович.
Прикро, що зараз відбувається відтік робітників. Причиною є невдоволення рівнем зарплати, невчасна її виплата. Доводиться переконувати людей не звільнятися, запевняти, що пройде трохи часу і ситуація налагодиться. Адже за нами люди, за якими сім’ї, тому виробничий процес має бути організований так, щоб видобуток зростав, шахтарі добре заробляли і разом з тим підвищувався добробут їхніх родин.
- На “Червоноградській” цінують ще й спортивні досягнення. Адже не єдиним вугіллям живуть шахтарі…
- Звісно, виробничих проблем достатньо. Однак, фізкультура та спорт об’єднують працівників, які знаходять час і для роботи, і для занять спортом. Профспілкові комітети, які очолюють Павло Євтушок та Валерій Бабій, організовують змагання на шахті з різних видів спорту. Наші спортсмени беруть участь у щорічній Спартакіаді серед виробничих колективів вугільних підприємств, яку спільно проводять ДП “Львіввугілля” та Львівська територіальна організація Укрвуглепрофспілки. Спортсмени-аматори змагаються з 11 видів спорту, виборюють призові місця. Цьогоріч під час змагань з більярду, міні-футболу, легкоатлетичного кросу у загальному заліку наші спортсмени стали чемпіонами Спартакіади.
Лариса ГУМЕНЮК
Сьогодні на “Червоноградській” працює 1164 чоловіка, і, хоча підприємство переживає нелегкі часи, кожен робітник щодня вносить свою посильну частку у загальний вуглевидобуток.
У цьому працьовитому колективі є свої професіонали, кістяк шахти, які при достатньому фінансуванні здатні повернути шахті колишню славу. Станом на 20 жовтня 2016 року гірниками видобуто 28 млн. 729,7 тис. тонн твердого палива, підземними скороходами пройдено 216 км 811 м гірничих виробок, вироблено товарної вугільної продукції 10 млн. 482 тис. тонн.
За матеріалами газети «Гірник»