Коли Ісусові виповнилося 40 днів, Пречиста Діва Марія і Святий Йосиф Обручник понесли Його до Єрусалимського храму, аби, згідно з тодішнім звичаєм, присвятити маленького Ісусика Богові, взявши на пожертву пару молодих голубів. Так робили всі ізраїльські сім’ї з першою дитиною. Цю подію — Стрітення Господа нашого Ісуса Христа церкви східного обряду завжди відзначають 15 лютого. А саме свято належить до найвеличніших.
Тоді при Єрусалимському храмі служив праведний старець Симеон, якому виповнилося 300 років. Він мав видіння, що доти не помре, допоки не зустріне Спасителя світу. Взявши Ісусика на руки, Симеон упізнав у Ньому того, на кого очікував з Волі Божої, і радісно промовив:
“- Нині відпускаєш слугу твого, Владико,
По слову Твоєму заспокоєним,
Бо бачили очі мої спасіння Твоє,
Яке призначив єси всім людям,
Світло на просвіту невірних,
І славу народу Твого ізраїльського”.
Теологи, богослови коментують, що з цього часу слова “ізраїльський народ” (богообраний народ) слід вже розуміти, як “весь християнський люд” – ті, що увірували в Христа за Його земного життя, ті, що сповідують християнство тепер.
При цьому ж храмі служила праведна Анна — провидиця, якій було 84 роки. Вона також упізнала в Ісусові Месію і з радістю сповіщала цю звістку іншим.
У народному побуті українців зі Стрітенням пов’язують надію на весну. Вважається, що в цей день зустрічається зима з літом (весною). Тож казали: “Прийшла Громниця (ще одна народна назва свята) — зимі половиця”.
Особливої чудодійної сили набувають вода й свічка, освячені у церквах на Стрітення. Вважається, що саме ця свічка (як і вербова галузка, освячена у Квітну неділю) спроможна відвернути блискавку від хати, “втихомирити” град. Тому під час грози її неодмінно запалювали. Також давали у руки помираючому. Якщо занедужала дитина, найперша допомога мала прийти від запаленої свічки-громниці і щирої молитви батьків. Цього навіть вимагали знахарі.
Народні прогностичні прикмети стверджують:
- Якщо на Стрітення півень води нап’ється, то весною віл трави напасеться.
- На Стрітення заметіль — буде мало корму для худоби.
- Якщо на Стрітення вранці випав сніг — на врожай ранніх зернових; о полудні — на врожай середніх зернових; увечері — на недорід хліба.
- Які завдовжки бурульки на дахах — стільки ще випаде снігу.
- На Стрітення холодно — скоро весна.
Тарас ЛЕХМАН