Контакти

ДО ДЕЯКИХ РОЗДІЛІВ САЙТУ ІНФОРМАЦІЯ

ТИМЧАСОВО

ОБМЕЖЕНА

E-mail: lvug@bis.net.ua

тел. +38(03257)2-32-39

Гаряча лінія

ПОВІДОМИТИ ПРО КОРУПЦІЮ

Телефон для звернення:

+38(03257)2-04-59

Календар
Березень 2017
П В С Ч П С Н
« Лют   Кві »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Авторизація
Архів

веснаВесна — найчарівніша пора року. За народним повір’ями, її на вкраїнську землю приносять ластівки. Але це вже — справжня весна, з теплом та рослинним буянням. Тож як зустрічали українці весну у давнину?..

Колись в Україні з приходом весни починався цикл народних весняних свят, пов’язаних зі стародавніми віруваннями. Все це супроводжувалося піснями, іграми та хороводами, масовими ритуальними дійствами.

Найчастіше свято зустрічі весни відбувалося в день Сорока Святих Мучеників (22 березня), іноді на Теплого Олекси (30 березня), найпізніше у переддень свята Благовіщення (7 квітня), залежно від того, якою видалась весна — ранньою чи пізньою. За сприятливої погоди могли весну зустрічати і на свято Явдохи (14 березня). У народі кажуть: “Весну зустрічай, коли пташка вівсянка засвище…”. А йдучи зустрічати, діти, дівчата-підлітки просили матерів: “Благослови, мати, весну закликати…”.

Цього дня люди збиралися гуртом, вибігали рано-вранці до схід-сонця на леваду за село, закликаючи весну піснями-веснянками:

“Прийди, прийди, весно,

Прийди, прийди, красна…”.

У давнину це свято було особливо популярним серед української малечі. Вони разом із дорослими (а то й у своєму колі) співали веснянки, водили хороводи, запрошуючи весну в гості. Малеча носила в руках зроблену з дерева ластівку, ходила з нею від хати до хати, прославляючи найпрекраснішу пору року. До свята зустрічі весни жінки випікали обрядове печиво у вигляді жайворонків і голубів. Ним обдаровували дітей -

і своїх, і сусідських, особливо не скупилися для сиріт. А ті, тримаючи в долонях печиво, вибігали на околиці села і наспівували: “Пташок викликаю з теплого краю…”.

Подібний обряд також влаштовували на свято Стрітення (15 лютого). Але тоді говорити про прихід весни ще зарано.

Народна прикмета стверджує: “Заспівала вівсянка — холод не повернеться”. Або ж: “Як звеселилася вівсянка — кидай сани, бери віз, викинь шубу, з печі злізь”.

Підготував Тарас ЛЕХМАН.