З 1 січня 2017 року стартував другий етап е-декларування, до якого підпадають службові та посадові особи, які працюють в органах влади та місцевого самоврядування, у державних та комунальних установах, закладах і організаціях.
Як подати декларацію та, насамперед, розібратись щодо декларування у розмові з в. о. заступника директора з економіки та фінансів-начальника фінансового відділу ДП “Львіввугілля” Миколою МИСАКОМ:
- Згідно Закону України № 1700 – VII від 14.10.2014р. “Про запобігання корупції”, розпорядження Кабінету Міністрів №145-р від 24.02.2016р. “Про забезпечення надання послуг електронно-цифрового підпису державним службовцям, які займають посади, віднесені до категорії А і Б, та інші прирівняні до них посади”, визначені зобов’язання щодо складання декларації в електронному вигляді. На підставі цих документів був виданий наказ ДП “Львіввугілля” № 06 від 13.01.2017р. “Про забезпечення отримання послуг електронного цифрового підпису посадовими особами ДП “Львіввугілля”.
Насамперед декларант має отримати на безоплатній основі електронно-цифровий підпис (ЕЦП), без якого неможливо зареєструватися в системі й подати декларацію.
Зазначу, що особи, які підпадають під декларування, можуть самостійно виготовити ЕЦП шляхом звернення до відповідного акредитованого центру сертифікації ключів, або ж через установи і державні підприємства, де працює декларант, звернувшись до службової особи, яка відповідає за інформаційне забезпечення з цього питання. Керівництво ДП “Львіввугілля” обрало другий варіант. Було підготовлено відповідний пакет документів на підставі чого згенеровано та активовано ЕЦП на кожного з декларантів.
У власному електронному кабінеті посадова особа створює чернетки декларацій, зберігає в них відповідні дані про рухоме й нерухоме майно, доходи та видатки, готівкові кошти, що зберігаються на банківських рахунках, роботу за сумісництвом тощо та повертається до них у зручний для себе час аби завершити заповнення. До 1 квітня 2017 року кожен визначений декларант в обов’язковому порядку зобов’язаний сформувати свою е-декларацію на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції ( НАЗК).
- Миколо Івановичу, назвіть, будь ласка, кількість осіб, які підпадають під складання е-декларацій у ДП “Львіввугілля” та на відокремлених підрозділах держпідприємства.
- Після запуску системи електронного декларування до другого етапу підпадають 47 працівників держпідприємства, які здійснюють адміністративно-господарські функції, це: перший керівник, його заступники, керівники відділів і управлінь. Окрім того публічну інформацію надають й посадові особи керівного складу відокремлених підрозділів – шахт і допоміжних підприємств ДП “Львіввугілля”. Починаючи з 6 лютого, декларанти на сайті НАЗК одержали доступ до бланку декларації.
- Закон “Про запобігання корупції” передбачає прозорість і відкритість більшості даних декларанта для громадян, які матимуть бажання ознайомитися із власністю топ-чиновників, завдяки відкритому доступу до них через Інтернет. Яка інформація в декларації є конфіденційною?
- Зазначу, що декларація містить персональні дані декларанта та членів його сім’ї. Тому на відкритому веб-сайті одразу після її подання публікується копія декларації, яка не містить деякі персональні дані, які Закон визначив як конфіденційність, а саме: паспортні дані (серія і номер паспорта, дата народження, місце проживання), а також повну адресу місця знаходження нерухомості та податковий номер особи. Обмеження доступу до цієї інформації забезпечує безпеку декларанта.
- Яку відповідальність несуть особи, які підпадають під електронне декларування в разі порушення вимог фінансового контролю?
- За невчасне подання е-декларації (у разі відсутності поважних причин), або внесення завідомо недостовірних відомостей стосовно майна вартістю 100-250 прожиткових мінімумів (160-400 тис.грн), передбачається адміністративна відповідальність. Умисне неподання декларації або задекларовані недостовірні майнові відомості вартістю більше 250 прожиткових мінімумів (400 тис. грн) тягне за собою кримінальну відповідальність. Якщо недостовірні відомості стосуються майна вартістю менше 100 прожиткових мінімумів (160 тис. грн), то можливе застосування лише дисциплінарної відповідальності.
До цього додам, що відповідальність за внесення в декларацію недостовірних відомостей настає лише за умови умисного подання інформації, яка не збігається з реальністю.
Лариса ГУМЕНЮК
P.S. На офіційному сайті Фіскальної служби України є базова інформація з детальним роз’ясненням з якою особам, які заповнюють декларацію, варто ознайомитись. Це своєю чергою допоможе правильно заповнити документ і достеменно розібратись, що, коли і як треба декларувати.