На шахтах і підприємствах усіх галузей Львівщини спеціалісти Управління “Західвуглепромсанекологія” ДП “Львіввугілля” постійно проводять дослідження факторів впливу виробничої діяльності підприємств на умови праці та навколишнє середовище. Про завдання, які стоять перед фахівцями, у розмові з начальником Управління Романною ГОДІСЬ.
- До складу Управління входять дві лабораторії – з контролю умов праці та з контролю за станом навколишнього природного середовища. Скеровують працівників на ефективну роботу провідні інженери Ольга Курівчак і Тетяна Думич. Спеціалісти проводять дослідження факторів впливу виробничої діяльності на умови праці та навколишнє природне середовище не тільки на шахтах, а й на підприємствах інших галузей виробництва. Досліджуючи об’єкти, кваліфіковані працівники дотримуються вимог нормативно-правових актів з питань екології, промислової санітарії, техніки безпеки та охорони праці.
- Романно Василівно, які підприємства є замовниками робіт і що є пріоритетним у дослідженнях фахівців лабораторій ?
- Найперше це шахти та підприємства, які входять до складу ДП “Львіввугілля”, а також ПАТ “Львівська вугільна компанія”, ПАТ “Шахта “Надія” та ряд підприємств інших галузей виробництва. Управління працює згідно затвердженого плану робіт, у якому враховуються замовлення сторонніх організацій щодо відповідних послуг.
Фахівці лабораторій проводять дослідження у таких напрямках : фізико-хімічні вимірювання складу і властивостей речовин в стічних (шахтних), поверхневих, питних водах та свердловинах; атмосферному повітрі; пилогазових потоках від організованих джерел викидів; ґрунтах; повітрі робочої зони на поверхні та в підземних гірничих виробках шахт; визначення кремнію діоксиду і встановлення гранично допустимої концентрації (ГДК) пилу, а також проведення інструментальних замірів та вимірювань: акустичних величин (рівень шуму під час роботи машин і механізмів, інфразвуку, вібрації); оптичних та оптично-фізичних величин (освітленість, яскравість); температури і теплофізичних величин (температура, температура поверхонь, вологість, інтенсивність інфрачервоного випромінювання, швидкість руху повітря); величин важкості та напруженості трудового процесу. Також проводяться й радіологічні дослідження в підземних виробках, на поверхні та породних відвалах шахт.
Торік значний обсяг робіт виконано працівниками лабораторій – досліджено умови праці робітників на робочих місцях (3855), проведено фіззаміри (6954), радіологію у підземних виробках шахт (873) та териконів (66583). За рік, що минув, відібрано та досліджено воду і ґрунти (1104) та викиди шкідливих речовин в атмосферу (2576).
- Незважаючи на те, що рік, який вже позаду, був непростим не тільки для Управління, спеціалісти все ж досягали неабияких результатів у плані підвищення ефективності виконання поставлених завдань…
- Працівники у 2016 році окрім поточних планових досліджень та виконання замовлень інших підприємств, працювали й над завершальним етапом підготовки матеріалів на отримання від Міністерства природи дозволів на викиди для шахт ДП “Львіввугілля”. В результаті, після отримання дозволу, вугільні підприємства працюють в екологічно-правовому полі. Також проведено підготовку для оцінки вимірювальних можливостей лабораторій спеціалістами ДП “Укрметртестстандарт” і вже для проведення цих робіт видані відповідні сертифікати. У свою чергу розроблені та скеровані в Міністерство охорони здоров’я документи на право проведення атестації робочих місць. А загалом команда спеціалістів спрямовує свої зусилля для досягнення об’єктивності та достовірності результатів проведених досліджень.
Лариса ГУМЕНЮК
На фото: (зліва направо) кваліфіковані фахівці провідний інженер Тетяна Думич, заступник начальника Управління Павло Середоха та інженер Наталія Саніна проводять дослідження по контролю за дотриманням затверджених нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин в атмосферу на котельні Північного блоку шахти “Степова”.
За матеріалами газети «Гірник»