31 рік тому – 26 квітня 1986 року вогонь Чорнобиля опалив землю і душі мільйонів громадян. Аварія на Чорнобильській АЕС - найбільша техногенна катастрофа за всю історію ядерної енергетики у світі, яка змінила екологію та долі людей не тільки на європейському континенті, а й у всьому світі.
О 1:23 ночі 26 квітня 1986 року на четвертому реакторі ЧАЕС відбулися два вибухи. Тоді в перші хвилини катастрофи кілька сотень працівників та пожежників намагалися загасити пожежу. Реактор був повністю зруйнований і в довкілля було викинуто величезну кількість радіоактивних речовин. Сумарна радіація ізотопів, викинутих у повітря, склала 50 млн. кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж під час вибуху бомби в Хіросімі в 1945 році.
Сотні тисяч людей постраждали від аварії. Першими на себе силу “мирного атома” прийняли молодий Прип’ять та столиця України – місто Київ, який розташовувався за 110 кілометрів від епіцентру лиха. “Територія відчуження” стала непридатною до життя. Люди були вимушені залишити свої домівки, городину, худобу, птицю – все, що було надбано важкою працею – рухоме і нерухоме майно. Села і міста ставали привидами без життя. Радіація отруїла воду, проникла у все, що росло і жило на цій благодатній землі.
Щоб запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів, до кінця 1986 року четвертий реактор АЕС був накритий спеціальним “саркофагом”, збудованим руками сотень тисяч добровольців і мобілізованих солдатів, і Чорнобильська АЕС була знову введена в експлуатацію. Однак великі пожежі і аварії в 1991 та в 1996 роках привели до зупинення спочатку другого, а потім і першого реакторів. У 2000-у році був зупинений останній, 3-й реактор, і Чорнобильська АЕС повністю припинила свою роботу. З роками саркофаг, побудований над четвертим енергоблоком, що вибухнув, поступово почав руйнуватися. Тому було прийняте рішення збудувати так звану “арку”, яка накриє сучасний об’єкт “Укриття”. Новий саркофаг на ЧАЕС будували близько трьох тисяч робітників. Спорудження розпочалося у квітні 2012 року. Встановлення конфайнменту було розпочато 19 листопада 2016 року. Загальна маса конструкції разом з допоміжним обладнанням – 36 тис. тонн. Таким чином, над місцем найбільшої в історії ядерної катастрофи 29 листопада 2016 року було завершено насування нового укриття, під будівлею якого розміщено реактор. Проект куполу передбачає, що орієнтовною датою повного закінчення будівництва буде листопад 2017 року. Нове укриття убезпечить від Чорнобильської АЕС впродовж щонайменше сторіччя.
Час не загоїв чорнобильських ран, не стер у пам’яті імена мужніх добровольців – пожежників і шахтарів, експлуатаційного персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які тієї квітучої весни відправились назустріч невідомій небезпеці, виявивши жертовність, високий патріотизм, зупиняючи ядерну катастрофу. Їхній подвиг навічно залишиться у пам’яті українського народу.
Прес-служба ДП «Львіввугілля»