Контакти

ДО ДЕЯКИХ РОЗДІЛІВ САЙТУ ІНФОРМАЦІЯ

ТИМЧАСОВО

ОБМЕЖЕНА

E-mail: lvug@bis.net.ua

тел. +38 050 3150615

+38 093 4954095

Календар
Червень 2017
П В С Ч П С Н
« Тра   Лип »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Авторизація
Архів

Зелені свята прийшли — літо привели. Буяє вся рослинність. Трійця, П’ятидесятниця (бо припадає на 50-тий день після Великодня, Воскресіння Христового), Зішестя Святого Духа — назви одних і тих же дводенних свят, найвеличніших у літньому циклі церковного календаря, і не менш величних, значущих у народних традиціях українців.

У перший день у храмах після урочистого Богослужіння освячують букети троїцького зілля. А компонували їх виключно з лікарських трав — чебрецю, любистка, м’яти, аїру (татарського зілля).., збирали у полі, в лісі, на лузі, на берегах водойм. Робили це до сходу сонця, допоки роса не зникла. На цьому добре розумілися знахарі. Вважали, що освячене на Трійцю зілля набуває особливої чудодійної сили. І не тільки те, що в букеті (він справді стає оберегом), тут мова — про всю рослинність, адже освячується вона Духом Святим.букет

Тож що брали для троїцького букета, чим і що лікували?.. Звичайно, не вся лікарська флора була представлена в одному букеті, але 3-5 рослин — таки неодмінно.

Чай з ЧЕБРЕЦЮ лікує від алкоголізму. Крім того, додаючи калину і мед, готують з нього тонізуючий напій.

Чай з М’ЯТИ діє заспокійливо, допомагає подолати безсоння, його п’ють при болях у шлунку, харчовому отруєнні.

Аналогічну заспокійливу дію має МЕЛІСА. Обидві рослини пасічники використовують при переселенні бджолосімей.

ЛЮБИСТОК добре очищує шкіру, також діє, як заспокійливе. Здавна у любистку купали немовлят, щоб гарними були, здоровими, міцно спали. Недарма кажуть на парубка-красеня чи дівчину-красуню: “Мабуть, купані у любистку”. Листя цієї рослини господині використовують для салатів. Але пам’ятайте: у великій кількості любисток шкодить ниркам!

З кореня АЇРУ готують чай, яким лікують шлунок. З яблуками, цукром він йде на приготування варення, а ще — варять цукровий сироп з аїром. Словом, багата фантазія в українських кухарів!

У народній медицині МАТЕРИНКУ (чай з неї) застосовують при захворюваннях кишечника, легень, сечових шляхів (бактерицидна дія), при недостатньому травленні. Як пряність, материнку використовують у харчовій промисловості (зрештою, й домогосподині) при солінні огірків, помідорів, до м’ясних страв, як запобіжний засіб від скисання овочів. Ця рослина добре відлякує міль і мурашок.

Хоч гірка трава ПОЛИН (тому її рідко беруть до букету, “щоб життя не гіркло”), але таки ефективно лікує шлунок, додає апетиту, її бояться глисти.

У троїцькому букеті можемо побачити й гілочку ЛИПИ (не обов’язково розквітлу). Чай з її цвіту та ще й з липовим медом — ледь не найкращі народні ліки від застуди.

Отож у букеті, який освячують на Трійцю, нічого зайвого нема.

Тарас ЛЕХМАН