Здійснення робіт з монтажу-демонтажу необхідні кожному виробництву, специфіка яких пов’язана з експлуатацією обладнання. Не виключення складають й вугільні підприємства.
На шахті “Великомостівська” дільницю з монтажу-демонтажу гірничошахтного обладнання очолює Мар’ян МИГАЛЬ, досвідчені спеціалісти якої гарантують відмінну якість робіт і суворе дотримання всіх норм і вимог щодо їхнього виконання.
- Перед спуском у шахту всі елементи, що складають устаткування механізованого комплексу, і засоби механізації монтажно-демонтажних робіт необхідно старанно оглянути і привести в повну налагодженість, – розпочав розмову Мар’ян Зіновійович. – І, коли обладнання доставлено у підземку, настає час для його встановлення. Займатися монтажем лави повинні виключно професіонали, адже від того наскільки грамотно встановлений мехкомплекс чи гірнича виїмкова машина, залежить не тільки якість роботи, а й безпека людей. До робіт з монтажу-демонтажу мехкомплексів допускаються робітники, які пройшли навчання з програми “гірничомонтажник підземний”. Перед початком робіт кожен працівник повинен ознайомитись під підпис з технологічним проектом на монтаж (демонтаж) механізованого комплексу, заходами щодо безпеки і планом ліквідації аварій.
- Мар’яне Зіновійовичу,скажіть, будь ласка, скільки часу витрачається на монтажно-демонтажні операції обладнання, на якому працюють вуглевидобувники?
- Насамперед тривалість робіт залежить від довжини лави – чим довший очисний забій тим більше часу витрачається. У середньому монтажні роботи ведуться до 55 днів, приблизно такий же період займає й демонтаж. Звичайно, все залежить від комплектації обладнання, організації праці робітників та механізації процесів, які застосовуються під час виконання робіт. Через характерні причини – несвоєчасну підготовку конвеєрного штреку (монтаж), або складні гірничо-геологічні умови (демонтаж) може бути незначна затримка термінів. Це природньо, якщо є дефіцит ресурсів – людської сили, фінансів чи підземного простору. Буває, що роботи з демонтажу секцій ведуться з відставанням від Графіка виконання робіт через відвали породи по всій довжині лави, що значно ускладнює демонтаж і кріплення відробленого простору.
- Якщо обладнання необхідно демонтувати не з метою утилізації, а, скажімо, аби перемістити його в інше місце, звісно, без допомоги кваліфікованих майстрів не обійтися. Кому Ви доручаєте виконання таких робіт?
- Так, робітники, а їх на дільниці 86 чоловік, повинні не тільки професійно демонтувати обладнання, а й провести його монтаж на новому місці, тобто у лаві, яку незабаром будуть відпрацьовувати шахтарі, таким чином забезпечивши надійну роботу після його транспортування. Обладнання, яке вже спустили в шахту, розвантажується обережно, аби не пошкодити. Сьогодні використовуємо те, що є, вибирати немає з чого. Як і на кожній шахті ремонтуємо, реставруємо, доводимо до робочого стану… Монтаж (демонтаж) – робота не з легких. Багато що залежить від специфіки самого обладнання, з яким доводиться працювати. З віддачею працюють гірничомонтажники Олег Денисюк і Костянтин Куценко, Петро Коляда, Олександр Петрук, Володимир Іванечко, Дмитро Проскура, Андрій Андрущак і Ігор Гаврилів,а налаштовує робітників бригадир Роман Струс, кваліфіковано виконують наряди й електрослюсарі Андрій Філюшко та Роман Гнатів, кріпильники Василь Яструб, Сергій Шурко, Микола Ключка, Андрій Дубський. Із ітеерівського складу дільниці я можу повністю покластися на заступника Володимира Гвоздя та гірничого майстра Івана Лозинського. А, зрештою, кожен працює добросовісно, адже без цього у підземці ніяк.
Кінцевий результат, тобто, якісний і своєчасний монтаж-демонтаж шахтного обладнання, що дозволить шахтарям планово видобувати вугілля, залежить від вміння робітників ДМДГО. Тому працівники всіх професій удосконалюють свої знання в шахтному учбовому пункті один раз на п’ять років. У 2016 році підвищили кваліфікацію без відриву від виробництва 17 гірничомонтажників. Буває, хтось хоче освоїти іншу професію. Тоді його скеровують на навчання в Червоноградський УКК. Прикладом є гірник підземний з ремонту гірничих виробок кмітливий та відповідальний Андрій Турко. В Учбово-курсовому комбінаті він отримав посвідчення на право працювати кріпильником. І не він один, хто з часом збільшує коло своїх професійних здібностей.
- Нещодавно через ускладнені гірничо-геологічні умови шахтарі не змогли до кінця відпрацювати лаву № 116. Разом з фахівцями ДП “Львіввугілля” ця складна ситуація була розглянута і екстренно приймалося рішення зупинити цю лаву та у стислий період часу підготувати 416. Як працівники дільниці МДГО спрацювали, аби гірники відновили видобуток вугілля?
- На початку квітня була зупинена 116 лава, шахтарі не видавали вугілля на-гора. Щоб забезпечити очисний фронт робіт, перед робітниками дільниці було поставлене відповідальне завдання: у стислий термін змонтувати мехкомплекс у 416 лаві. Нам на допомогу передали двадцять чоловік з вуглевидобувної дільниці №3, вони виконували необхідні на той час роботи, адже всі були зацікавлені у відновленні видобутку вугілля . Монтаж (демонтаж) тривав місяць, частина секцій була в резерві, а інша – піднята на-гора для ремонту. Робітники, які були задіяні, проявили спритність, своєю роботою показали бажання якнайшвидше впоратися із поставленим перед ними дорученням. І на початку травня, завдяки старанням всіх, хто працював на результат, вуглевидобуток було відновлено.
Головний маркшейдер шахти “Великомостівська” Віталій МУДРИК :
- Наприкінці 2016 року було введено в роботу 116 лаву по низькозольному пласту “Сокальський” із запасами 116 тисяч тонн вугілля, яку планували відпрацьовувати до липня 2017 року. В квітні ускладнились гірничо-геологічні умови – змінювалась потужність пласта від 1,4м до 0,7м, в основному були перепади по верхній сполуці, та й чисельні тектонічні порушення ускладнювали роботу лави. Значно сповільнились темпи ведення робіт, вугільний пласт розмило, відбулось повне його заміщення породами покрівлі, практично по усій довжині лави. Аби вийти із ситуації, що склалася, треба було чимскоріше приймати радикальне рішення. Розглядалися два варіанта – або переходити через породний вибій, що став на перешкоді, та просуватися далі по панелі діючої лави, чи взагалі припинити видобуток у цій лаві. Однак у шахтарській практиці вже є негативний досвід такого стрімкого переходу – нищиться вуглевидобувна техніка, шахтарі не взмозі вести видобуток згідно з доведеним для них завданням.
Тому разом із фахівцями ДП “Львіввугілля” прийшли до висновку – у цих складних обставинах варто зупинити 116 лаву та перейти у лаву 416 пласта “Межирічанський” (тут запасів вугілля 130 тис.тонн). З 5 квітня силами працівників вуглевидобувної дільниці №3 та дільниці МДГО розпочали демонтаж устаткування 116 лави з перемонтажем у лаву 416. Через місяць інтенсивних робіт, 5 травня, 416 лава запрацювала. За прогнозами вуглевидобуток у 416 лаві шахтарі будуть вести до грудня 2017 року. Це, звісно, були надзвичайно пришвидшені темпи введення лави у роботу, однак результат не забарився і у червні шахтарі видали на гора 24 тис. 380 тонн вугілля при плані – 22 тис.100 тонн, середній добовий вуглевидобуток становив 1000 і більше тонн, а станом на 27 липня – 23 тис. 851 тонну, що на 2806 тонн більше, ніж було заплановано.
- Від правильної розстановки працівників дільниці, їхній якісний та кількісний склад на кожному конкретному робочому місці має вирішальне значення. Якими роботами на сьогодні зайняті спеціалісти ДМДГО?
- Монтажно-демонтажні роботи наразі не ведуться. Робітники виконують суто підготовчі доручення – шахтарі відпрацьовують 416 лаву, а ДМДГО проводить ремонт гірничих виробок. Гірничі робітники з ремонту гірничих виробок перекріплюють відкотний штрек, гірничомонтажники – відновлюють штрек по 417 лаві, в яку вуглевидобувники перейдуть одразу після відпрацювання запасів у 416. Доставляються лісоматеріали в шахту, силами спеціалістів готується обладнання на поверхні для спуску у підземку. Одним словом, роботи проводяться безперервно протягом доби, виконання їхнього обсягу передається по змінам.
Лариса ГУМЕНЮК
На фото: начальник дільниці МДГО Мар’ян Мигаль (другий зліва) та (зліва направо) гірник з ремонту гірничих виробок Володимир Лунін, бригадир дільниці Роман Струс та гірничомонтажник Степан Ярмух; гірники першої зміни у 416 лаві, начальник вуглевидобувної дільниці Анатолій Потопа (у центрі).
За матеріалами газети «Гірник»