Контакти

ДО ДЕЯКИХ РОЗДІЛІВ САЙТУ ІНФОРМАЦІЯ

ТИМЧАСОВО

ОБМЕЖЕНА

E-mail: lvug@bis.net.ua

тел. +38(03257)2-32-39

Гаряча лінія

ПОВІДОМИТИ ПРО КОРУПЦІЮ

Телефон для звернення:

+38(03257)2-04-59

Календар
Вересень 2017
П В С Ч П С Н
« Сер   Жов »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Авторизація
Архів

семеон стовпник14 вересня — свято преподобного Симеона Стовпника і його матері Марфи. Саме з цього дня (у народному побуті — Семена) починається новий церковний рік. У давнину на Семена зустрічали ще й новий календарний рік. Якщо врахувати двотижневу різницю у літочисленні, то тепер це початок нового навчального року (1 вересня). Отож саме він кличе діточок до школи…

Симеон Стовпник (IV-V століття) до 18 років був пастухом овець у своїх багатих родичів. Згодом таємно втік до монастиря. Строго дотримуючись аскетизму, смирення, дивуючи всіх чудесним умінням читати чужі думки, відданістю Богові, він започаткував новий вид монашого подвижництва — стовпництво. Прожив на стовпі заввишки 4 метри у хижі, облаштованій на нім, майже 50 років, віддаючи весь час молитвам та пророцтвам. Поради просили у нього навіть вельможі.

Колись в Україні це свято було сповнене цікавими народними традиціями. У багатьох козацьких та селянських громадах на Семена влаштовували пострижини хлопців і вперше садовили їх на коней. Приповідали: “На Семена дитя підстригай, на коня саджай і на лови виїжджай”. Цей звичай походить ще з княжих часів, коли князі, воєводи, бояри садовили на коней своїх синів, везли їх до храмів, де після церковної відправи ієрархи здійснювали пострижини. Серед “нижчих” верств населення це робили хресні батьки.

У містах на Семена починали ярмаркувати. Оскільки його вважають покровителем вогню, то влаштовували обряд “весілля свічки”.  Тип паче цієї пори робили багатий запас свічок на довгі зимові ночі, що наближаються. Запрошували гостей, готували весільні страви, прикрашали велику воскову свічку барвистими стрічками, добували “живий вогонь” (тертям поліна до поліна), запалювали “весільну” свічку і веселилися. Так могло тривати весь тиждень. Зокрема цього обряду строго дотримувалися ремісники. І тільки після належного виконання всіх ритуалів бралися до праці, набирали учнів.

Тим часом жінки влаштовували вечірні “посиденьки” у хаті котроїсь з господинь. Зносили своє ремісниче знаряддя. Згодом, після святкувань, будуть на ньому прясти, ткати… Молодь з вуличних вечорниць також перебиралася до хати, яку винаймали найчастіше у вдовиці, старих самотніх господарів. Але парубки і дівчата не тільки веселилися, а й не забували допомагати власникам помешкання по господарству, частували принесеними гостинцями.

Існує стародавнє повір’я: цього дня злітаються в очерет горобці, а чорти їх ловлять і на мірки міряють; що в мірці — то чортяче, що понад мірку — відпускають. Тому з дня Семена горобців меншає.

У деяких регіонах України цього дня проводили обряд очищення оселі від комах. Їх “вимітали” з хати полином, що зберігали із Зелених свят у троїцькому букеті.

За народними уявленнями, якщо на Семена спекти у полі на відкритому вогні картоплю з нового врожаю і погріти нею руки, то вони не будуть мерзнути всю зиму…

Та все ж, краще не забувайте про рукавиці взимку!

Тарас ЛЕХМАН