14 жовтня – значуща дата, яка щорічно переповнює гордістю та хвилюваннями серця мільйонів громадян нашої України.
Сьогодні українці святкують День захисника України – свято звитяги українського лицарства, а також день пам’яті та пошани всіх, хто впродовж століть боровся за державний суверенітет України.
14 жовтня українці відзначають чотири великі свята:
- День святої Покрови Пречистої Богородиці
- 75-а річниця створення Української повстанської армії (УПА) – 1942 р.
- День Українського козацтва
- День захисника України (від 14 жовтня 2014).
Українське козацтво має довгу уславлену історію. Перші офіційні згадки про козаків можна знайти ще у 1492 році. Саме тоді запорожці нанесли нищівну поразку турецькій воєнно-морській галері і визволили з полону своїх побратимів. Ось з цієї розповіді і починаються літописи про мужні подвиги і легендарні походи козаків.
Відомо, що свято Покрови було на Січі найвеличнішим. Козаки вважали Пресвяту Богородицю своєю заступницею і захисницею, і вірили в її силу. Саме 14 жовтня (за старим календарем 1 жовтня) відбувалась Велика Рада, чи як її ще називали Козацька Рада. В цей день обирали отамана і вирішували, як жити на наступний рік.
З часом свято отримало ще одну назву – Козацька Покрова. А в Україні з 1999 року 14 жовтня офіційно відзначають День козацтва.
День Покрови – одне зі знаменних християнських свят. Існує легенда, чому так повелось.
Розказують, що коли у десятому столітті на Візантію напали сарацини і намагались захопити Царгород, захисники міста у відповідь на свої молитви побачили Пресвяту Богородицю, що зняла з голови покрову і розпростерла над ними. Загарбники відступили. Царгород вистояв. З тих часів Пресвяту Богородицю шанують, люблять і звеличують.
Так, на честь Покрови в Україні побудовано багато храмів: Покровський собор у Харкові, Церква Покрови Пресвятої Богородиці на Подолі, Свято-Покровський кафедральний собор у Рівному, Свято-Покровська церква у Батурині. Також ім’я святої звеличили у назвах селищ і вулиць.
Починаючи з 2014 року, 14 жовтня набуло ще одного значення – українці святкують День захисника Вітчизни. Експерти з Українського інституту національної пам’яті прийшли до висновку, що це найкращий день для того, щоб вшановувати наших мужніх захисників.
Можливо це пов’язано ще й з тим, що 14 жовтня вважається днем створення Української повстанської армії (УПА), бійці якої боролися за свободу країни. Якби там не було, але з 2015 року це свято вважається всенародним і є червоним вихідним днем календаря.
75-а річниця створення Української повстанської армії (УПА)
Українська повстанська армія – військово-політичне формування, яке діяло в Україні упродовж 1942-1953 років, будучи збройним крилом Організації українських націоналістів. Здійснювала свою діяльність на територіях, що входили до складу рейхскомісаріату “Україна” (Генеральна округа Волинь-Поділля), Генерал-губернаторства (Галичина, Холмщина) та Румунії (Північна Буковина).
УПА діяла до 1953 року, коли активні її дії були припинені, а окремі вогнища спротиву діяли впродовж 1950-1960-х років. З 1943 до 1950 рр. головним командиром УПА був Роман Шухевич, з 1950 до 1954 рр. — Василь Кук.
У травні 1947 р. Українська головна визвольна рада – політичний керівний орган Української повстанської армії – проголосила день 14 жовтня 1942 р., на який також припадає свято Покрови, офіційною датою створення УПА.
9 квітня 2015 р. Верховна Рада ухвалила закон “Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті”, яким визнала вояків УПА борцями за незалежність України у ХХ столітті.