21 березня — весняне рівнодення, тобто ніч і день вирівнюються у часі тривалості. Ми не випадково спершу згадали про ніч. Вона володарювала всю зиму. А після темряви так хочеться світла… Тепер ніч щоразу ставатиме коротшою аж до літнього рівнодення.
Настання весняного рівнодення здавна було величавою подією — ключовою точкою всього кола-року. Це і було початком року (ось чому східні слов’яни-язичники зустрічали новоріччя весною), і початком дії так званого “Закону-Порядку”, яким тоді сприймався рух Сонця в колі зодіаку та найвищим святом входження Сонця в перше (головне в той період) сузір’я зодіаку — Сварожого кола. Можемо це назвати й астрономічним днем народження весни.
За давніми народними уявленнями, цього дня на світанку ще сонну землю будять своїм співом жайворонки, вівсянки та інші птахи, і вона прокидається, розступається. Усе гаддя, яке глибоко ховалося на зиму, поступово вилізає грітися на сонці.
Земля розкривається, одмикається і для всякого зілля, щоб росло, буяло, людей звеселяло. Тому світ наповнюється ароматами первоцвітів, які здатні покращити настрій людини, її самопочуття. Тоді кажуть: “Пахне весною!”.
Тарас ЛЕХМАН