На виконання наказу ДП “Львіввугілля” №26 від 31.01.2018р. з 1 березня розпочалося навчання в школі кадрового резерву на заміщення посад начальників вуглевидобувних та прохідницьких дільниць. Заняття триватимуть до 31 березня. Групу керівників і спеціалістів шахт привітав т.в.о. генерального директора держпідприємства Олег АКІМОВ.
Кожна організація, в тому числі й вугільне підприємство, яка планує своє подальше функціонування, повинна мати необхідні людські ресурси для подальшого виконання завдань, що передбачені Програмою розвитку. Персонал, своєю чергою, є одним із найважливіших чинників у плані перспективи і, звісно, потребує підготовки та вдосконалення фахових знань і навиків. Виходячи з цього, у ДП “Львіввугілля” проводяться навчання інженерно-технічних працівників. Протягом березня група спеціалістів шахт,з відривом від виробництва, що володіють здатністю до управлінської діяльності, проходить кваліфікаційну підготовку у школі кадрового резерву. Рішення про включення до складу резерву, в який увійшли заступники та помічники начальників дільниць з видобутку вугілля та проходки, гірничі майстри та прохідники, приймалося безпосередньо першим керівником вугільного підприємства. Загалом слухачами школи стали 24 чоловіка.
При відборі кандидатів у резерв враховувались не тільки загальні, а й професійні вимоги, яким повинен відповідати керівник, бралося до уваги те, як людина справляється з поточною роботою, її бажання до самоосвіти та самовдосконалення, своєчасність виконання виробничих завдань.
Спеціалістами держпідприємства була розроблена загальна програма навчання, яка включала теоретичну підготовку – відновлення та поповнення знань з окремих виробничих питань, а саме: геолого-маркшейдерського забезпечення вугільного виробництва, технології вуглевидобутку та підготовки виїмкових дільниць і очисних забоїв, використання шахтного транспорту та поверхневих комплексів. Слухачі ознайомилися з тим великим обсягом обов’язків, котрі покладені на енергомеханічну службу, та служби якості вугілля і продуктів його збагачення, охорони праці та навколишнього середовища, техніки безпеки на вугільних підприємствах і правового забезпечення діяльності шахт. На думку фахівців, це теоретично серйозне знайомство з вугільним підприємством, адже майбутній керівник зобов’язаний знати технологію виробництва, бути обізнаним у тому, як працюють ПАТ “Львівська вугільна компанія”, Вантажно-транспортне управління та як і де відремонтувати необхідну техніку для роботи на копальні. Форма контролю – складання іспитів.
Лекторами-викладачами виступили провідні спеціалісти держпідприємства, які й провели теоретичний курс навчання з питань виробничої діяльності вугільних підприємств. Щодо практичних занять, то вони відбувалися на шахтах ДП “Львіввугілля”, відвідали майбутні керівники шахтних дільниць й копальню №10 “Нововолинська”, Львівсько-Волинський воєнізований гірничорятувальний загін та Нововолинський ремонтно-механічний завод.
По закінченні теоретично-практичного курсу екзаменаційна комісія об’єктивно оцінить рівень знань слухачів. Результатом стане отримання кваліфікаційних посвідчень про закінчення навчання.
Лариса ГУМЕНЮК
За матеріалами газети «Гірник»