Тиждень перед Пасхою присвячений згадуванню останніх днів земного життя Спасителя, Його страждань, смерті і погребіння. Тому цей тиждень називають Страсним і Великим. Чому ще й Великим? Тому що цього тижня звершуються знамені і величні події євангельської історії і всього людства. Христос добровільно страждає, сходить на Хрест, помирає заради нас і нашого спасіння. У народі цей тиждень ще називають Білим, або Чистим. На цьому тижні потрібно дотримуватись посту так само суворо, як і на першому тижні Великого посту.
Кожен день Страсного тижня називається “Великий” або “Страсний” і присвячений певним подіям і притчам, розказаним Ісусом в останні дні Його земного життя.
У Великий понеділок Страсного тижня християни згадують євангельську розповідь про те, як Ісус прокляв дерево смоковниці (інжиру), вкрите зеленим листям, але зовсім безплідне, яке тієї ж миті засохло на очах у Його супутників. Ця подія стала символом прокляття душі, що не приносить духовних плодів – віри, молитви, щирого покаяння і благих справ.
Також згадується старозавітний патріарх Йосип, якого брати продали в рабство до Єгипту. Він є прообразом Ісуса Христа, що прийняв страждання.
Ці теми є головним змістом церковної служби Великого понеділка і відображені в співах у дні Страсного тижня.
Також у Великий понеділок Митрополитом покладається початок варіння ароматичної олії миро – особливої церковної святині, яка виготовляється лише один раз на рік, на Страсний тиждень.