Ключовим напрямом сучасного розвитку вугільної галузі України Міненерговугілля вбачає залучення кредитних коштів на технічне переоснащення шахт за різними державними програмами й, відповідно, нарощення обсягів видобутого кам’яного вугілля. Зокрема, напрацювання такого плану є у ДП “Львіввугілля”.
Слово – директору з капбудівництва, інвестиційної діяльності та реструктуризації ДП “Львіввугілля” Юрію КЛЮЧКОВСЬКОМУ.
На сьогодні політика залучення інвестицій нашого держпідприємства розподілена за двома напрямами: отримання кредитів під державні гарантії та у рамках секторальної підтримки впровадження Енергетичної стратегії України до 2035 року.
Останніми роками держава ніяким чином не фінансувала придбання нового шахтного обладнання. Починаючи з 2016 року, з метою модернізації виробництва ДП “Львіввугілля” розробляє численні інвестпроекти. На жаль, до сьогодні жодної інвестиції залучити не вдавалося. Через це стримувався розвиток виробництва. Адже пропозицій закупівлі сучасного гірничого обладнання з-за кордону є багато, але все гальмується через неможливість забезпечити стале фінансування. І ось нарешті 23 травня цього року Уряд України погодив пропозицію Міненерговугілля надати в 2018 році державні гарантії для забезпечення боргових зобов’язань за кредитами державному підприємству “Львіввугілля”.
КРЕДИТИ ПІД ДЕРЖГАРАНТІЇ
Йдеться про держгарантії з метою реалізації інвестиційних проектів для шахт “Відродження” та “Степова”, щоб залучити недержавні кошти на розвиток виробництва. 112,199 млн грн буде скеровано на оснащення лави №306 на “Відродження”, 228,208 млн грн передбачається спрямувати на оснащення лави №565 шахти “Степова”. Реалізація цих проектів допоможе досягти зростання техніко-економічного рівня, ефективного використання трудових ресурсів та збільшення продуктивності і видобутку вугільної продукції, що дасть можливість держпідприємству зберегти сталий беззбитковий рівень роботи.
Ці кошти на переоснащення шахт виділені завдяки активній позиції керівництва та спеціалістів апарату управління ДП “Львіввугілля”, шахтарських профспілок та всебічній підтримці Уряду України, Міненерговугілля, депутатів усіх рівнів. Потужну підтримку у цьому питанні держпідприємство отримало від Львівської облдержадміністрації. Голова ЛОДА Олег Синютка як очільник виконавчої влади області лобіював залучення інвестицій у виробництво. Активно долучився й народний депутат України, голова підкомітету з питань вугільної промисловості Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Михайло Бондар.
Крім того, у держбюджеті-2018 передбачено спрямувати ДП “Львіввугілля” бюджетні кошти – 136,141 тис. грн за інвестпроектами на технічне переоснащення шахти “Відродження” та шахти “Степова”. Затверджено графік, відповідно до якого кошти надходитимуть поступово у липні-листопаді. Але зважаючи на аналіз стану проведення торгів та умов виготовлення й поставки обладнання, такі терміни поступлення коштів не забезпечують плановий монтаж лави. Ще у березні ДП “Львіввугілля” звернулося у Міністерство з листом про перенесення терміну першого траншу на квітень, Міненерговугілля, у свою чергу, звернулося до Мінфіну, проте станом на сьогодні питання не вирішене. Наразі вже проведено попередні перемовини з виробником стругів “Corum Group”, який готовий забезпечити шахту “Відродження” відповідним обладнанням. Усе залежить від того, як швидко розпочнеться фінансування проекту.
ЗАЛУЧЕННЯ КОШТІВ ЄВРОСОЮЗУ
Другий напрям – це залучення коштів Євросоюзу. У березні цього року Кабмін видав розпорядження з метою розподілу залишку коштів спецфонду державного бюджету, джерелом формування якого є перший варіативний транш коштів секторальної бюджетної підтримки Європейського Союзу, отриманий у рамках Угоди про фінансування програми “Продовження підтримки реалізації Енергетичної стратегії України”. Відповідно, Міністр Міненерговугілля Ігор Насалик дав доручення: вугільним держпідприємствам до 10 травня надати пропозиції щодо заходів з розвитку галузі енергетики, які можна профінансувати за цією програмою.
Адміністрація ДП “Львіввугілля” подала на розгляд Робочої групи з відбору таких заходів три пропозиції:
1.Будівництво модульної збагачувальної установки потужністю 100 т/год в схемі технологічного комплексу ВП “Шахта “Червоноградська”.
Вартість – 84,6 млн грн. Здійснення заходів по введенню в експлуатацію такої установки дасть можливість збагачувати гірничу масу безпосередньо на шахті, відмовитись від послуг ПАТ “Львівська вугільна компанія”. Відповідно, зросте випуск товарної вугільної продукції, зменшиться її собівартість, покращиться фінансово-господарський стан підприємства. ВП “УкрНДІвуглезбагачення” ДП “НТЦ “Вуглеінновація” розробив “Техніко-економічне обґрунтування доцільності будівництва модульної збагачувальної фабрики на ВП “Шахта “Червоноградська”.
2.Розкриття заскидової частини західного крила пласта n7н ВП “Шахта “Степова”.
Проект у роботі з 2011 року із затвердженою на той час вартістю 99 млн грн. На початок 2018 року профінансовано 64 млн грн. Держпідприємство ініціює залучення 15 млн грн. бюджетних коштів і зобов’язується дофінансувати 20,5 млн грн з власних коштів. Завершення будівництва та введення в експлуатацію об’єкту дозволить виконати розкриття ділянки із запасами приблизно 5,6 млн тонн низькозольного вугілля, що дасть приріст видобутку твердого палива – до 500 тис. тонн на рік. Мова йде про реконструкцію шахтної дегазаційної установки, введення якої в оновленому вигляді покращить умови та безпеку праці при відпрацюванні цих запасів й забезпечить створення нових робочих місць.
3.Модернізація головної вентиляційної установки ВП “Шахта “Степова”.
Вартість – 25 млн грн. Впровадження автоматичного регулювання роботи ГВУ дозволить регулювати параметри роботи вентилятора з оптимальним ККД, зменшити навантаження на електродвигуни та механічну частину ГВУ, тим самим продовжити термін експлуатації, підвищити надійність та безпеку вентиляції підземних виробок, а головне – розрахунково зменшити на 11% споживання електроенергії ГВУ при збереженні поточного режиму роботи шахти.
Ці проекти також на контролі в ЛОДА, спеціалісти якої обґрунтовують важливість таких інвестицій в промисловість області. Невдовзі повинно відбутися засідання Робочої групи, і є усі підстави сподіватися, що пропозиції ДП “Львіввугілля” будуть затверджені.
Таким чином, держпідприємство намагається усіма можливими шляхами залучити кошти для модернізації шахтного обладнання, щоб прибузькі шахти у єдиному майновому комплексі й надалі були надійною базовою ланкою енергетичної системи України.
За матеріалами газети «Гірник»