Кажуть, що у Кирилову ніч (22 червня) зоря з зорею зустрічаються: вечірня ще не згасла, а ранкова вже сходить. Попри глибоку образність сказаного, воно й не дивно, адже це — найкоротша ніч у році.
Саме з 20 по 22 червня — період найвищого сонцестояння, коли день удвічі перевищує ніч. Існує народне повір’я, що у Кирилову ніч відьми сплять, не бешкетують, не завдають людям шкоди, бо їхня лиходійна сила проявляється тільки у темряві.
Усі можливі й неможливі заморозки уже позаду. Тепер нас очікує таке жадане літо… На Кирила сонце віддає землі всю свою енергію, навіть, якщо день видався похмурим. Від спеки довкілля ніби плавиться, але рослини у той час таки наливаються життєдайною силою.
Ще одна незаперечна ознака того, що літо стало повновладним господарем на землі — цвітіння липи. Якраз вона масово зацвітає до дня Кирила. Пасічники ретельно спостерігали за цим явищем і прогнозували: “Багато липового цвіту — буде багато меду”. (Добре, коли ще й встановилася суха погода). А мед, як відомо, один з найцінніших продуктів. Це не тільки ласощі. У ньому ніби сконцентровано цілющу силу всіх рослин, з яких збирали безцінний нектар працелюбні бджоли. З липи — поготів!
Мед використовують для приготування багатьох страв, випічок. Без нього не можемо уявити кутю на Святий Вечір. Знахарі здавна лікували медом різні недуги.
Народні прогностичні прикмети говорять:
- Кирилова ніч тепла, погожа — така погода протримається до кінця липня; якщо падає дощ, то він може накрапати впродовж сорока днів.
- Зоряна ніч на Кирила — буде багато ліщинових горіхів і білих грибів.
Тарас ЛЕХМАН