9 серпня — день Святого великомученика Пантелеймона.
Він жив у Никодимії. Ще з юних літ почав навчатися лікарського мистецтва, а коли прийняв хрещення, присвятив усе своє життя служінню на благо людей, щиро допомагав убогим і хворим, відвідував в’язнів-християн у тюрмах, лікував їхні душевні і тілесні рани, навертав до християнства язичників. Але на Пантелеймона-Цілителя донесли імператору і святий прийняв муки та смерть за Христову віру. Бог явив світу диво: Пантелеймон не відчув жодних тілесних страждань, а коли йому відрубали голову, то з рани потекла не кров, а молоко. Сталося це на початку IV ст. Хоч Пантелеймон загинув зовсім молодим, але встиг зробити багато добрих справ.
У народі Пантелеймона називають ще Палієм і вважають, що він може захистити від вогню. За народними віруваннями, якщо навколо палаючої будівлі тричі обійти з іконою Пантелеймона, то вогонь згасне. Водночас побутувало застереження: хто не шанує цього святого, то він може спалити на полі хліб, що стоїть у копах. Тому на Пантелеймона-Палія у полі працювати не варто…
Знахарі запримітили: рослини цього дня набувають надзвичайно цілющих властивостей, тож збирають лікарське зілля. Відтак — Пантелеймон зазнав слави цілителя і в народній традиції. Молитва до нього також зцілює. Не дивно, що у медичних закладах часто побачиш його ікону.
Тарас ЛЕХМАН