Контакти

ДО ДЕЯКИХ РОЗДІЛІВ САЙТУ ІНФОРМАЦІЯ

ТИМЧАСОВО

ОБМЕЖЕНА

E-mail: lvug@bis.net.ua

тел. +38(03257)2-32-39

Гаряча лінія

ПОВІДОМИТИ ПРО КОРУПЦІЮ

Телефон для звернення:

+38(03257)2-04-59

Календар
Серпень 2018
П В С Ч П С Н
« Лип   Вер »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Авторизація
Архів

яблучний спасСвято Преображення Господнього, а в народі — Спас, Другий Спас, Яблучний Спас, яке відзначаємо 19 серпня, належить до найвеличніших у церковному календарі. Із усіх трьох Спасів (а це — Маковія, 14 серпня та Перенесення Нерукотворного Образа Ісуса Христа, 29 серпня) його святкують найурочистіше.

З євангельських текстів дізнаємося, що в цей день Ісус Христос узяв Петра, Якова та Івана й повів їх на високу гору Фавор. Там Він прямо на очах у здивованих учнів враз преобразився: обличчя Його засяяло, одяг став білим-білим. До того ж явилися їм Мойсей та Ілля й вони вели розмову з Ісусом Христом. А з неба почувся голос: “Це Син Мій улюблений, у котрому Моє благословення. Його слухайтеся”. Ох, як їм хотілося залишитися тут назавжди, навіть збудувати три намети — для Мойсея, Іллі та Ісуса. Але… Це видіння стало показом того щастя (принаймні, його часточки, крихітки), яке буде для кожного нагородою за вірність Богові.

Преображенням на горі Фавор Ісус Христос виявив апостолам Славу свого Божества, щоб під час Його страждань, які от-от очікують на Нього, і смерті на хресті вони не сумнівалися в тому, що Ісус — Син Божий. Нікому не було дано розголошувати таємницю Преображення Господнього аж до Воскресіння Христового.

У церквах цього дня святять фрукти — яблука, груші, сливи, виноград.., а також мед, жменьки пшениці, жита з нового врожаю. Зважаючи на велич свята, Церква навіть дещо послабила Успенський піст: дозволяється їсти рибу, випити чарку плодово-ягідного вина (краще — домашнього приготування). Сімейний обід починається, звісно, зі свяченого яблука.

На Преображення поминають померлих родичів. За повір’ями, це третій день у році, коли “забуті покійники” (ті, кого вже нема кому поминати із живих) можуть вийти на землю. Боятися їх не потрібно, нічого лихого вони не скоять. Найкраще — помолитися за них і згадати добрим словом.

Цікава аналогія: у язичницькій релігії східних слов’ян Спас — це божество, яке втілювало у собі дух врожаю, очолювало пантеон духів лісу, поля, лук…

Народні прогностичні прикмети підказують нам:

- Якщо на Спаса день сухий — осінь буде сухою; а якщо мокрий — восени часто падатимуть дощі.

- Яка погода на Спаса — такою буде на Покрову.

Тарас ЛЕХМАН