Контакти

ДО ДЕЯКИХ РОЗДІЛІВ САЙТУ ІНФОРМАЦІЯ

ТИМЧАСОВО

ОБМЕЖЕНА

E-mail: lvug@bis.net.ua

тел. +38(03257)2-32-39

Гаряча лінія

ПОВІДОМИТИ ПРО КОРУПЦІЮ

Телефон для звернення:

+38(03257)2-04-59

Календар
Серпень 2018
П В С Ч П С Н
« Лип   Вер »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Авторизація
Архів

SAM_5360У рамках програми книжкової толоки “Червоноград читає” (організатори – Червоноградська міська централізована бібліотечна система, Червоноградська міська рада, відділ культури Червоноградської міської ради) відбулося чимало цікавих заходів, зустрічей з письменниками, видавцями, авторських читань, майстер-класів. Один з таких майстер-класів (зустріч проходила у бібліотеці-філії №9; Народний Дім) – «Створення статті у Вікіпедії» провів Юрій Пероганич, генеральний директор Асоціації підприємств інформаційних технологій України, засновник ГО «Вікіпедія України», голова правління ГО “»Творча еліта України».

Всесвітню електронну Вікіпедію — вільну енциклопедію засновано у 2001 р. В Україні вона почала функціонувати з 2004 р. Тепер статті до неї подаються 301 мовою світу. Позиція статей, написаних українською мовою, 16-та. І це досить високий рейтинг. В Україні 10 мільйонів відвідувачів Вікіпедії, щомісяця вона поповнюється 2,5 тисячами статей. Станом на липень 2018 року ця цифра сягає 807 тисяч статей. Наприклад, у Большой Советской Энциклопедии — 100 тисяч статей. Не враховуємо окремих томів-додатків, які виходили друком ледь не щороку. Але електронна Вікіпедія дає неабияку економію матеріального і фінансового ресурсу, не потребує друку на папері. Бо якби роздрукувати ці статті в окремо виданих томах, то книжкова поличка сягала б 14 метрів. Це щойно сягала б…

Головна відмінність текстів від академічних енциклопедій полягає в тому, що вони здебільшого написані науково-популярною мовою. Для школярів, студентів – це благо! (Відразу застерігаємо: потрібно бути обачним при їх використанні, таки трапляються помилки, варто звірити й з іншими джерелами). При написанні статті, яку прагнете розмістити у Вікіпедії, все ж потрібно дотримуватись певних правил, принципів: нейтральна точка зору, жодних оригінальних досліджень, посилання на авторитетні друковані джерела, перевіреність. Допустима дискусія (вона автоматично взаємодоповнюється у статті чи статтях різними авторами, редакторами). Наприклад, окрему постать одні читачі можуть сприймати як героя, а інші ворогом. Тому тут можна подавати різні позиції.

Марна справа займатися плагіатом, тим паче, якщо така інформація вже міститься у Вікіпедії. Буває, що авторедактор виявляє плагіат і вилучає статтю відразу ж (через мить) після публікації, або через день-два. Рано чи пізно система проти злодія спрацює.

І як практичне заняття, Юрій Пероганич разом з присутніми в аудиторії слухачами (радше – учасниками) майстер-класу створив статтю «Різдвяні дзвіночки» – про Всеукраїнський фестиваль, який регулярно відбувається у Червонограді, продемонстрував, як її поставити на сторінки Вікіпедії, налаштувати текст на ефективні коди-посилання.

…Здається, у Вікіпедії все можна знайти. Але це не так! Вона щодня поповнюється новими й новими сторінками, правками, уточненнями, додатками до надрукованих позицій.

- Не будьте байдужими до цього і ви, – резюмував Юрій Пероганич. – Пишіть про свій край, його історію, культурні надбання, його людей. Залишіть пам’ять про себе!

Маркіян ЛЕХМАН