Про актуальні для шахтарів питання пенсійного забезпечення та новації – у розмові з начальником Червоноградського відділу обслуговування громадян управління обслуговування громадян (сервісного центру) ГУ ПФУ в Львівській області Світланою Сідельник.
- Скільки людей у нашому місті отримують “шахтарські” пенсії?
- На сьогодні на обліку в Червонограді, Соснівці та Гірнику 10 132 особи-одержувача пенсії на пільгових умовах, і ця цифра постійно зростає.
- Як нині нараховуються пенсії гірникам?
- З 11.10.17р. набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, що дав старт пенсійній реформі.
Починаючи з 26 червня цього року багато гірників не змогли оформити пенсію, оскільки листом Мінсоцполітики №12281/0/2-18/21 від 26.06.18р. було скасовано дію Роз’яснення від 20.01.1992 року №8 “Про Порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Відтак Львівська територіальна організація Профспілки вугільників України та Регіональне об’єднання НПГУ м.Червонограда зауважили, що права гірників на пільгову пенсію були суттєво звужені, й почали активно звертатися до високопосадовців з вимогами поновити справедливість. Завдяки зусиллям профспілок Мінсоцполітики 02.10.2018р. листом №19997/0/2-18/54 відкликало лист від 26.06.18р. №12281/0/2-18/21.
- Тобто зараз шахтарі виходять на пенсію за тим же порядком, що і попередні 23 роки?
- Так, до законодавчого врегулювання і внесення змін до статті 114 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” при нарахуванні пенсій задіяним на підземних роботах працівникам, застосовується вищевказане Роз’яснення.
Усі заяви, що були подані працівниками шахт для отримання пільгової пенсії з 26 червня цього року, зараз на розгляді. Пенсію ці громадяни отримають в повному обсязі, нараховану з того часу, як подані заяви.
Разом з тим Мінсоцполітики розробляє проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо справедливого механізму нарахування єдиного страхового внеску на зальнообов’язкове державне соціальне страхування”, яким пропонується передбачити відшкодування пільгових пенсій сплатою ЕСВ підвищеного розміру.
На сьогодні у ДП “Львіввугілля” є значна заборгованість по сплаті ЕСВ. Знаю, що це питання намагаються вирішити на рівні Міненерговугілля, Уряду й адміністрація держпідприємства, й профспілки, адже йдеться про борги, накопичені за попередні роки, обтяжені штрафами і пенями.
На жаль, суми ЕСВ, що нині регулярно сплачуються держпідприємством при виплаті зарплати, відповідно до законодавства, зараховуються як сплата штрафів та пені, а не як сплата поточного ЕСВ. Відставання на сьогодні – понад рік.
- Як впливає заборгованість роботодавця на пенсію працівників?
- У разі, якщо підприємство має борг по сплаті нарахованого ЕСВ, період, за який така заборгованість повністю не погашена, не зараховується до страхового стажу працівників, а нарахована їм за цей період заробітна плата не включається в розрахунок пенсії. І тут є такий важливий аспект: законодавством не передбачено механізму, яким працівник міг би, навіть як би хотів, самостійно сплатити заборговану по його зарплатні суму ЕСВ. Це може зробити лише роботодавець в однакових частках для усього колективу.
Разом з тим відзначу, що на розмір пенсії на пільговій основі, тобто для провідних шахтарських професій, це суттєво не впливає, а відчутним є для працівників вугільної галузі, що виходять на пенсію за віком. Проте, як тільки роботодавець погашає заборгованість до того моменту, як конкретному працівникові первинно призначено пенсію, відразу, автоматично, без особистих звернень спеціалісти Фонду здійснюють перерахунок суми пенсійної виплати.
На завершення розмови Світлана Сідельник повідомила:
- Щоб застраховані особи, тобто нинішні працівники, орієнтувалися у пенсійному законодавстві, за домовленістю з адміністрацією ми проводимо інформаційно-роз’яснювальні заходи “День Пенсійного фонду”, у т.ч. і на вугільних підприємствах.
Ольга МАЗУР
За матеріалами газети «Гірник»