21 листопада — Собор Архістратига Михаїла. Цей день у церковному календарі є головним у вшануванні усіх Святих Ангелів, Добрих Сил Небесних. Та, насамперед, він присвячений Святому Архістратигу Михаїлу, начальнику воїнства Божого…
За стародавніми переказами, сатана, колись світліший від усіх духів небесних і тому названий Люцифером, спокусив багато інших духів, які також вдалися до гордині і хотіли вознестися над Господом. З наказу Божого Архангел (Архістратиг) Михаїл зібрав військо благочестивих Ангелів і повів проти сатани-змія запеклу війну. Лиходії не втримались, були скинуті на землю. Їм не залишилося місця на Небі.
Святого Архістратига Михаїла наш народ вважає за патрона столиці України. Стародавній герб Києва оздоблено образом Архістратига з мечем у руках.
У народній уяві Михаїл (Михайло) – це мужній лицар, який перемагає всі темні сили на землі. «Грім гримить – це Михайло веде війну з чортами, – розповідає народна легенда, – де б не заховалися нечестиві, де б не причаїлися, та стріли Михайла знайдуть їх скрізь».
І мисливці вважають цього святого своїм покровителем. У давніші часи вони навіть ставили свічку у церкві перед іконою Архістратига Михаїла, молилися, аби забезпечити собі вдале полювання.
Якщо цього дня випав сніг, то кажуть: «Михайло приїхав на білому коні».
Зважали, що наближається Різдвяний піст – Пилипівка. Тому «на Михайла дівка піде заміж і за попихайла…».
Тарас ЛЕХМАН