Минулого четверга, 8 грудня, в Києві відбулася Всеукраїнська акція протесту профспілок, які від імені мільйонів трудівників вимагали від Уряду, Верховної Ради України, роботодавців адекватного підвищення заробітної плати, погашення існуючої заборгованості перед працівниками, належного соцзахисту пенсіонерів, студентської молоді, справедливої реформи оплати праці тощо.
В акції взяли участь представники галузевих профспілок України. Шахтарів Львівщини представляли голови профкомів шахт та допоміжних підприємств ДП “Львіввугілля” Львівської територіальної організації Профспілки працівників вугільної промисловості України на чолі з її лідером Олегом Турчиним. Він виступив від ЛТОППВПУ на мітингу перед Кабінетом Міністрів України.
Олег Турчин, профспілковий лідер гірників Прибузького краю, різко і відверто говорив з трибуни про наболіле: виплату заробітної плати, погашення заборгованості, гостру необхідність державної фінансової підтримки на покриття собівартості вугільної продукції та безпідставне скасування права на достроковий вихід шахтарів на пенсію (списки №1 та №2).
Пізніше учасники акції перейшли до Верховної Ради України. До них звертались голова ФПУ Григорій Осовий, представник профспілок у ВРУ, народний депутат Сергій Каплін та інші. Говорили про високі тарифи на оплату комунальних послуг, низький рівень оплати праці та соціального захисту громадян нашої держави. Акція підсумована резолюцією, її передано голові Верховної Ради України Андрію Парубію.
Далі червоноградська профспілкова делегація взяла участь в засіданні фракції Об’єднання “Самопоміч” у ВРУ. Його проводила перший заступник голови ВРУ Оксана Сироїд, за участю народних депутатів Михайла Бондара, Олега Мусія, заступника міністра енергетики та вугільної промисловості України Анатолія Корзуна.
За результатами виступів прибузьких шахтарів на акції протесту в Києві 8 грудня, вирішено провести спільну зустріч представників профспілки вугільників та профільного міністерства. Планують її в Червонограді або в Нововолинську.
Говорять учасники акції:
Андрій Паска, голова профспілки шахти “Межирічанська”:
- Ми їхали в Київ, адже на порядку денному прийняття Верховною Радою Державного бюджету на 2017 рік. В ньому мають бути враховані законні інтереси гірників. Хотілося б почути від наших можновладців і їхнє бачення щодо списків №1 і №2. Нам все обіцяють, що їх переглянуть, та далі слів діло не йде. Але ж не можуть постанови на рівні Кабміну перекреслювати гірничі закони, основні закони України. Не може шахтар заробляти на рівні мийника автомобілів. Він щодня ризикує здоров’ям і життям, надважко працюючи. Держава має повернутися до гірничої праці лицем і відновити право шахтарів на гідну заробітну плату. Вимагаємо повернути всі гірничі закони і Закон про престижність шахтарської праці.
Степан Смілка, голова профспілкової організації шахти “Великомостівська”:
- Нас зібралося в Київ представники шістьох шахт, інших структурних підрозділів, бо влада не чує шахтарів. Всі закони йдуть на зменшення наших зарплат, колективи чисельно зменшуються. За рік в ДП стало на тисячу працівників менше. Відходять висококваліфіковані спеціалісти, молоді кадри. Мусимо їхати в Київ, звертатися до влади, бо вже протягом чотирьох років наша зарплата не збільшується, тримається на рівні 5-6 тисяч гривень, при тому що ціни зросли в 2 -3 рази. Шахтарі доведені до відчаю…
Павло Гоц, член міжфракційного об’єднання “Вугільники” у Червоноградській міській раді:
- Акція профспілок спрямована на те, щоб підняти соціальні стандарти для всіх громадян, в тому числі шахтарів.
Ми схвалюємо і підтримуємо законопроект народного депутата Михайла Бондара щодо підвищення державного фінансування вугільної галузі України. Є заборгованість по зарплаті, на сьогодні виплачено лише 33 відсотки за жовтень. Тому ми в Києві, щоб не повторилась ситуація початку цього року, коли шахтарські колективи в новорічно-різдвяний час страйкували через значну заборгованість.
Міжфракційне об’єднання “Вугільники”, яке створене в Червоноградській міській раді, незалежно від політичних поглядів і партій, відстоюватиме інтереси шахтарів, адже від того залежить розвиток нашого краю і добробут кожного його жителя.
Марина ГРОМИК
За матеріалами газети “Новини Прибужжя”