Професійне свято геологів традиційно відзначається у першу неділю квітня. Час проведення цього дня було обрано невипадково, адже завершення зими позначає початок підготовки до літніх польових робіт і експедицій. Свято розвідників земних надр відзначається практично в усіх геологічних організаціях і видобувних підприємствах.
Цього разу кореспонденти газети “Гірник” завітали у дружний колектив геолого-маркшейдерської служби шахти “Межирічанська”.
Окрім геологів, це свято вважають професійним маркшейдера, підривники, прохідники шахт і люди тих професій, які займаються пошуком і добуванням корисних копалин.
Наталя Гавалко вже три роки поспіль обіймає посаду головного геолога шахти, по закінченні профільного факультету Львівського національного університету імені І.Франка на “Межирічанській” починала дільничним геологом. І, хоча шахтний геолог заняття аж ніяк не жіноче, розмірковує Наталя Сергіївна, однак жінки-геологи нарівні з чоловіками в цій нелегкій справі: і в полі, і на маршрутах, і, безперечно, у підземних горизонтах шахт.
- З моменту, коли родовище починає експлуатуватися, – розпочала розмову головний геолог, – геологічні дослідження стають більш поглибленими і детальними. Тому саме наша служба виділяє комплекс проблем і питань, які ми вирішуємо в період експлуатації місцерозташування вугілля.
Геолого-маркшейдерська служба шахти налічує шість чоловік: головний геолог, дільничний Михайло Баранецький, професійна мрія якого нарешті здійснилася і він вже протягом півроку дотичний до цієї романтичної професії, яка приносить йому неабияке задоволення. Геологи вивчають склад, будову та залягання вугілля і гірничих порід, підтверджують виймальну потужність вугільного пласта, та ще потрібно передбачити умови видобування та виявити наявність тектонічних порушень.
Обліком руху і втрат, а також станом запасів вугілля у гірничих виробках займаються головний маркшейдер Андрій Ярмола та дільничні Ірина Манько і Оксана Ковалик, яка приїхала із Дніпра та залишилась тут, бо до душі припав їй галицький край запашної кави та смачних львівських цукерок. Спеціалісти уточнюють кількість запасів вугілля в надрах шахти і щомісяця поповнюють на планшетах зібрану інформацію. І в більшості випадків перевірка приносить багато додаткових відомостей про форми, якості та зміни елементів залягання вугілля. У невід’ємній зв’язці з маркшейдерами працює і технік-картограф Тетяна Смаль. Саме вона оформляє ці висновки пером і тушшю, позначає на карті, де у підземці проходять лави, а також скільки і де вже відпрацьовано запасів.
На день нашої зустрічі дільничні маркшейдера отримали завдання визначити напрямок 366 бортового і 594 бортового та конвеєрного штреків. Дільничий геолог проводив заміри потужності вугільного пласта та визначав тектонічні порушення у 191 лаві. За словами головного геолога Наталі Гавалко, запаси лав, з яких тепер виймається вугілля, свого часу були визнані недоцільними до відпрацювання і тому кожен метр просування вугільного забою несе за собою певні зміни.
- Після відпрацювання 191 та 390 вугільних забоїв, – говорить головний геолог, – до роботи стануть вже оконтурені та підготовлені 378 та 592 лави по Західно-Бузькому та Тонкому пластах відповідно. Правда, дещо проблемною є остання, 592, яка є перехідною зі старих погашених штреків, тут достатньо складні гірничо-геологічні умови, однак шахтарям не звикати до труднощів. Відпрацьовуючи ці лави,вугільники видадуть на-гора 330 тис. тонн твердого палива. Ще достатньо вугільних запасів у підземних горизонтах “Межирічанської” – балансових 18,1 млн. тонн, а промислових – понад десять мільйонів.
До цього додам, якщо говорити про перспективу, то шахта “Межирічанська” ще близько 35 років може видобувати чорне “золото” Прибужжя, тим самим гарантуючи роботу гірникам, а їхнім сім’ям добробут і впевненість у майбутньому. А шукачі підземних скарбів і надалі будуть уточнювати дані попередніх розвідок, контролювати процес видобутку корисної копалини – вугілля та вносити свої корективи в проект розробки його місцезнаходження.
Лариса ГУМЕНЮК
На фото: (зліва направо) дільничний геолог Михайло Баранецький, дільничні маркшейдери Ірина Манько та Оксана Ковалик, головний геолог Наталя Гавалко, технік-картограф Тетяна Смаль і головний маркшейдер Андрій Ярмола.
За матеріалами газети «Гірник».