Сьогодення і перспективи
Пройшли роки. І все ж попри складнощі, які нині переслідують вугільну галузь: погіршення гірничо-геологічних умов, виснаження вугільних родовищ, зменшення вуглевидобутку, відсутність держфінансування на модернізацію та своєчасну виплату зарплати працівникам, ДП “Львіввугілля” робить все можливе, аби знайти вихід із непривабливої ситуації, хоча більшість проблем можна вирішити лише на державному рівні. Напрацьовані програми по всіх напрямках, над реалізацією яких працюють всі служби, детально аналізується виробнича діяльність підприємств. Одним з найскладніших залишається питання матеріально-технічного забезпечення шахт. Однак шахтарі долають виробничі рубежі. У жовтні 2017 року трудові колективи держпідприємства видали на-гора мільйонну тонну твердого палива з початку року. Це стало підсумком звитяжної праці у непростих економічних умовах усіх гірників прибузьких шахт та працівників допоміжних підприємств. 19 жовтня про виконання річного плану першими у басейні відзвітували вуглевидобувники шахти “Лісова” (196 тис. тонн), листопад місяць став звитяжним для колективів прохідників шахти “Великомостівська”, підземні скороходи якої станом на 8 число пройшли 1600 метрів гірничих виробок, а шахтарі з “Відродження” 27 листопада впоралися із завданням 2017 року і видали на-гора 186 тис. тонн твердого палива. У третій декаді грудня очікується виконання річного плану шахтарями “Великомостівської” – 255 тис. тонн вугілля із земних надр!
Аби забезпечити сталий вуглевидобуток, з початку року на шахтах держпідприємства змонтовано та введено в експлуатацію 5 лав, з них у листопаді (взамін вибувшої 416 лави) запрацювала 417 на шахті “Великомостівська”, в грудні очікується введення в роботу 168 лави на “Відродження”, у стадії завершення монтаж лави 562-біс на шахті “Червоноградська”. ДП “Львіввугілля” налагоджує співпрацю з китайською фірмою “Huaxing”, яка спеціалізується на виготовленні шахтної техніки, комплектуючих до неї та забезпечує обслуговування вже встановлених комплексів та прохідницьких комбайнів. Представників-іноземців зацікавив підготовлений на шахті “Степова” інвестпроект щодо введення в роботу лави №565, яка знаходиться на Північному блоці. Є сподівання,що оснащення сучасною технікою та запуск цієї лави в дію уможливить нарощення вуглевидобутку та вихід на беззбитковий режим роботи. Також з робочим візитом побували й представники чеської компанії “T Machinery a.s.”, яка теж готова постачати обладнання з метою його використання в умовах шахт держпідприємства.
Звісно, варто працювати краще, збільшувати видобуток твердого палива (у листопаді добовий вуглевидобуток становив 4534 тонни), що значно поліпшить фінансовий стан вугільних підприємств і водночас добробут родин гірників.
Більш ніж півстоліття минуло з того часу, як з надр Галичини пішло щедрим потоком перше вугілля! Скільки води стекло в річці Західний Буг, скільки подій сталося за ці роки, багато кого не обминула доля віддати найкращу половину свого життя цьому шахтарському краю, пліч-о-пліч працювати з тими, кому було небайдуже майбутнє вугільної Галичини, загартовувати характери у напружених буднях, показувати приклад сумлінної праці.
Сьогодні у Львівського вугільного басейну є перспективи. Прибужжя багате на залежі газового вугілля. Його називають чорним “золотом”. І це, дійсно, незрівнянний скарб, від видобутку якого залежить енергетична самостійність України. Однак, ситуація у царині видобування кам’яного вугілля непроста. Профільне міністерство визначило групу неперспективних шахт і реалізацію напрямків реформування та розвитку вугільної промисловості на період до 2020 року. Отже, закриття шахт неминуче, виживуть сильніші…
Рік, що минає, був непростим як для нашого басейну, так і для галузі в цілому. Однак шахтарські колективи наполегливо працюють,видобуваючи найцінніший скарб-вугілля Галичини. За січень-листопад поточного року видобуто 1 млн 226 тис 550 тонн твердого палива, за цей же період прохідники пройшли 9 тис. 417 метрів розкривних і підготовчих виробок. Із 12 шахт, які розпочали історію басейну, нині в роботі шість: “Відродження”, “Великомостівська”, “Лісова”, “Степова”, “Межирічанська” та “Червоноградська” з встановленою загальною виробничою потужністю 2 млн 200 тисяч тонн вугілля на рік. Наступного року очікується зниження виробничих потужностей по шахтах “Великомостівська” та “Червоноградська”, при цьому загальна потужність шахт Львівщини складе 1 млн 880 тис. тонн на рік. У результаті відпрацювання промислових запасів за період з 1996 по 2015 рік припинили вуглевидобуток та були ліквідовані три шахти: №1 “Чер-воноградська”, №5 “Великомостівська” та “Бендюзька”, у 2015 році вийшла зі складу ДП “Львіввугілля” шахта “Візейська”. У процесі ліквідації “Зарічна”. У 2003 році зі складу тоді ще ДХК “Львіввугілля” вийшла шахта “Надія” (№9 “Великомостівська”) і з того часу працює самостійно, однак, згідно геологічних прогнозів, запасів палива тут залишилось на один-два роки. Отже, на кінець 2017 року на ДП “Львіввугілля”, яке очолює Олег Акімов, на діючих шахтах та допоміжних підприємствах працює близько восьми тисяч робітників. У держпідприємстві дві профспілки – Львівська територіальна організація Укрвуглепрофспілки під керівництвом Олега Турчина та Регіональне об’єднання НПГУ міста Червонограда, на чолі якої Віталій Оніжук, які спільно з адміністрацією шукають рішення, аби захистити шахтарську працю і здоров’я гірників.
У даний час Міненерговугілля проводить реформування галузі, реорганізовує та об’єднує державні вугільні підприємства у новостворене державне підприємство “Національна вугільна компанія”, у яку незабаром увійдуть державні українські шахти, в тому числі й Львівщини. До кінця року гірничі підприємства мають освоїти 1 млрд грн, які виділив Уряд, на закупівлю нового обладнання та технічне переоснащення. Крім того, парламент підтримав пропозицію щодо виділення на наступний рік 2,5 млрд грн на модернізацію шахт. Це, на думку парламентарів, значно збільшить споживання газової групи вугілля. Концепція реформування та розвитку вугільної промисловості України передбачає збільшення видобутку твердого палива на держпідприємствах у 2017 році до 6,3 млн тонн, у 2018 – до 8,7 млн, а у 2019 році та пізніше – до понад 10 млн тонн.
А наразі шахтарі продовжують вписувати сторінки в історичний літопис вугільної Львівщини. Тонна за тонною із земних глибин вони видобувають тверде паливо, долають метри гірничих виробок у підземних горизонтах…
Лариса ГУМЕНЮК
На фото: прохідники шахти “Великомостівська” достроково виконали план 2017 року; начальник ДПР-1 Микола Лінинський (перший справа) та начальник ДПР-2 Володимир Приходько (перший зліва).
За матеріалами газети «Гірник»