Щороку 15 лютого відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. День встановлено в Україні згідно з Указом Президента України “Про День вшанування учасників бойових дій на території інших держав” від 11 лютого 2004р. № 180/2004.
З 1979 до 1989 роки близько ста п’ятдесяти тисяч українців пройшли через горнило «афганської» війни. 290 українців не повернулися з Афганістану, 62 — вважаються зниклими безвісти або потрапили у полон. Отримали поранення більш ніж вісім тисяч українців, з них майже п’ять тисяч повернулися до рідних домівок з інвалідністю.
Вшановують в Україні і всіх тих, хто брав участь у інших війнах – в Угорщині, країнах Сходу, Африканського континенту, Куби, Чехословаччини, Югославії, Лівану, Іраку. Зараз у Збройних силах України служить більше тисячі офіцерів, прапорщиків та військовослужбовців, які виконували інтернаціональний обов’язок на території Афганістану, а дехто з них захищає цілісність своєї держави на східних рубежах України.
Не оминули тодішні події й шахтарів Прибужжя. Як розповіла начальник відділу кадрів шахти «Відродження» Леся Підкова, з їхнього вугільного підприємства виконували інтернаціональний обов’язок у лавах радянської армії 25 солдатів-строковиків, ще двоє служили у Єгипті. Всі вони були працівниками основних гірничих професій. На жаль, двоє солдатів, які пішли на строкову службу з шахти, загинули. Це електрослюсар підземний Володимир Барінов та гірничий майстер Володимир Буняк. Володимира Буняка посмертно було нагороджено орденом «Червоної зірки». А наш колишній працівник, ГОЗ Володимир Андрущак отримав медаль «За відвагу».
Пам’ять про Леоніда Барінова та Володимира Буняка увіковічили на меморіальних дошках ЧЗШ №2 та НВК №10, де вони навчалися.
- У нас була добра традиція – цього дня завжди збиралися на шахті з хлопцями та їхніми батьками, які теж працювали на «Відродженні», разом з адміністрацією та профспілковим комітетом навідували могили загиблих на Добрячинському кладовищі. У зв’язку із подіями на Сході України, ми стали більше приділяти уваги теперішнім солдатам, але не забуваємо і про «інтернаціоналістів», підтримуємо їх. Сьогоднішні новітні захисники не несуть миротворчої місії, а зі зброєю у руках захищають свою землю від ворога. На нашому вугільному підприємстві неодноразово збирали кошти на потреби наших військових. З нашої шахти за контрактом несуть службу п’ятеро: брати Микола та Андрій Карнаги, Олександр Тарасенко, Михайло Дзядик та Сергій Троян. Допомагаємо і демобілізованим, які повернулися на свої робочі місця. Завдяки таким, як вони ми маємо можливість працювати, жити під мирним небом і я вважаю, що їм всім воїнам потрібно віддавати повагу та шану, – додала Леся Володимирівна.
На шахті «Відродження» ще працюють ті, хто виконував свій інтернаціональний обов’язок – підземний гірник з ремонту гірничих виробок Микола Білобран та електрослюсар підземний Михайло Курочка. Цей період свого життя вони згадують неохоче.
Може здатися, що нині афганська війна у суспільній пам’яті відійшла за межу забуття, поступившись місцем не менш трагічним подіям нашого сьогодення. Проте шанувати мужність українських воїнів-«інтернаціоналістів» – наш обов’язок.
Прес-служба ДП «Львіввугілля»