Уже засаджено городні культури, зріють хлібні злаки на полях А яким буде врожай?.. Цим постійно переймався дбайливий господар, з дня у день стежив за погодою, використовуючи багатовіковий досвід предків. “Підказати” йому могли й преподобні отці Євтихій і Микита Халкедонський, яких у церквах східного обряду вшановують 10 червня.
Царгородський патріарх Євтихій зазнав багато страждань за сповідування Христової віри, виступив проти хибних течій у християнстві. Помер 582 року.
У народі кажуть:
- Якщо на Євтихія день тихий — до врожаю.
- На Євтихія сильний вітер дме — хліб виляже у полі; приб’є стебла зернових до землі, і вони вже не піднімуться до жнив.
- На Євтихія дрібний дощ накрапає — золотом грядки посипає. (Буде врожай на овочі).
- Євтихій має бути тихий. (Без вітру).
Ще один небесний покровитель дня — Микита Халкедонський замолоду вступив до монастиря, що й сам збудував, згодом став Царгородським патріархом. Опікувався вдовами, сиротами, бідними, хворими. Терпів переслідування за те, що не хотів змиритися з єретиками-іконоборцями, яких підтримував цісар Лев Вірменин. Помер преподобний отець на засланні 828 року.
У деяких етнографічних регіонах України цей день отримав у народі назву — Микитиного. Але сутність народної прогностичної прикмети не змінилася:
- День Микити тихий — чекай доброго врожаю!
Тарас ЛЕХМАН