Первинними ланками для підготовки робітничих кадрів безпосередньо на підприємствах є шахтні учпункти. У зоні відповідальності майстра виробничого навчання УКК Володимира КОРНАТА підготовка та підвищення кваліфікації працівників шахт “Червоноградська” та “Степова”, а також Спецуправління з гасіння териконів та рекультивації земель.
Володимир Михайлович шахтарський стаж почав здобувати сорок років тому гірничим робітником на дільниці ВіТБ на тоді ще другій “Червоноградській” шахті, потім перейшов на сьому “Великомостівську” – гірничим майстром. Вперше прийшов працювати в УКК у 1989 році, коли його, молодого шахтаря, травмувало у копальні. Проте за чотири роки відновив здоров’я та повернувся на “сьому” у шахту. Маючи за плечима 24 роки шахтарського стажу, з вересня 2008-го знову приєднався до колективу учбово-курсового комбінату.
У просторому учпункті шахти “Червоноградська”, де ми зустрілися, світло та затишно. Є бібліотека навчальної та довідкової літератури по усім потрібним професіям.
- Щороку відокремлені підрозділи ДП “Львіввугілля” подають в УКК заявки на кількість працівників, що потребують підготовки або підвищення кваліфікації за певними професіями. Курси з усіх підземних професій проходять тільки на базі УКК, а на шахтах курсанти проходять практику під керівництвом досвідченого робітника-інструктора, – розповідає Володимир Корнат. – Усі процеси підготовки та перекваліфікації робітників регламентують типові програмі, затверджені Міненерговугілля.
Проте обов’язки Володимира Михайловича на шахті значно ширші, ніж підготовка певної кількості курсантів за програмою виробничого навчання. Усі працівники, що влаштовуються на роботу, приступають до неї лише після проходження ввідного інструктажу, по-простому – техмінімуму. Навчання проводиться в УКК з відривом від виробництва, де по програмі обов’язковий спуск у шахту під керівництвом майстра УКК для ознайомлення з гірничими виробками. Також Корнату доводиться оформляти угоди на проходження виробничої практики як для курсантів УКК, так і студентів Червоноградських гірничо-економічного коледжу та професійного гірничо-будівельного ліцею. Тому майстер виробничого навчання найтісніше співпрацює з заступником директора з охорони праці та начальником відділу кадрів. За перші чотири місяці року в УКК пройшли підготовку та перепідготовку вже 58 працівників з “Червоноградської” та 32 – зі “Степової”. Планується, що за рік УКК підготує за різними напрямами по 110 чоловік для кожної з цих копалень.
- Основа основ усіх підземних професій – це спеціальність “гірник підземний і машиніст підземних установок”. Лише пропрацювавши один рік, робітник може здобувати іншу, більш кваліфіковану та високооплачувану, підземну професію, – зазначає Володимир Михайлович.
Відповідно до графіку, для курсантів підземних професій УКК, студентів гірничих спеціальностей місцевих коледжу та ліцею Володимир Корнат організовує перший ознайомчий візит у шахту й намагається, щоб перші враження від гірничих виробок були позитивними. “Показую курсантам, що вибій – це звичайне місце праці, – говорить досвідчений гірник, що нині ділиться знаннями з молоддю, – проте потрібно завжди пам’ятати та суворо дотримуватися правил безпеки”.
Запит на робітничі гірничі професії – чималий. Як інформував директор УКК Григорій Мочульський, у січні-квітні цього року вже отримали посвідчення п’ять груп за спеціальністю “гірник підземний і машиніст підземних установок”, дві групи “електрослюсарів підземних”, по одній групі “гірників очисного забою”, “прохідників” та “гірників з ремонту гірничих виробок”. Всього за цей період посвідчення у УКК отримали 278 осіб.
А у квітні були курси підвищення кваліфікації для майстрів-підривників шахт, адже відповідно до п.5.20 Правил безпеки під час поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення “знання підривників повинна перевіряти кваліфікаційна комісія не рідше одного разу на два роки”.
Марія ЛУЦЕНКО
На фото: майстер виробничого навчання УКК Володимир Корнат (третій зліва) й група курсантів перед першим спуском в шахту.
За матеріалами газети «Гірник»