23 вересня відбувся пленум Профспілки працівників вугільної промисловості України.
Заступник міністра енергетики Олексій Кураков, який взяв участь у Пленумі, наголосив, що своєчасна виплата заробітної плати і соціальний захист шахтарів мають бути забезпечені повністю. Якщо депутати підтримають пропозицію Міненерго та проголосують за такі законодавчі зміни, то державний сектор вугільної галузі зможе завершити 2021 рік без поточних боргів.
Для виплат зарплати шахтарям у 2021 році і повного погашення цьогорічної заборгованості необхідно 2,1 млрд грн. Міненерго звернулося листом до профільного комітету Верховної Ради з пропозиціями щодо внесення відповідних змін до Державного бюджету 2021 року.
На думку регіональних лідерів профспілки, великою проблемою є відсутня до цього часу урядова програма реформування державних вугледобувних підприємств, яка повинна бути збалансована з перспективними планами діяльності приватного вугільного сектору. Та й усі попередні проєкти Концепції реформування та плани заходів по їх впровадженню залишаються без реалізації.
Позиція Профспілки вугільників України така: без вирішення головних питань життєдіяльності трудових шахтарських колективів – погашення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам галузі, забезпечення бюджетного фінансування на 2022 рік відповідно до розрахунків Міненерго, припинення імпорту енергетичного вугілля, а також гарантованого збуту вугілля та своєчасної оплати і введення в дію ефективного механізму ціноутворення – ніяких практичних дій щодо реформування вугільної галузі не має здійснюватися.
Укрвуглепрофспілка застерігає, що багато ключових питань не вирішено: зокрема, 1 січня 2022 року спливає термін мораторію на банкрутство державних вугледобувних підприємств, а також досі не відновлено прав працівників середньої ланки на отримання пільгової пенсії за списками № 1 і № 2.
Також профспілківці одностайні у тому, що потрібно негайно скасувати Постанову КМУ №760 від 21.07.2021 року, відповідно до якої бюджетні кошти виділятимуться держшахтам за умови, якщо на оплату праці та внесення обов’язкових платежів, пов’язаних з нею, скеровуватиметься не менше ніж 80% коштів від реалізації вугільної продукції у попередньому місяці. Прийняття цього документу значно погіршило ситуацію у вугільній галузі та підвищило соціальну напругу в трудових колективах. Адже 20% коштів від реалізації не дозволяють здійснювати господарську діяльність як належить, а тим більше розвивати виробництво.
Серед рішень Пленуму ЦК Профспілки – звернення до високопосадовців щодо вирішення шахтарських проблем, а також задекларована активна участь Укрвуглепрофспілки у Всеукраїнській акції протесту профспілок 7 жовтня 2021 року з вимогами щодо критичних питань вугільної галузі.