Завершується навчальний рік, на черзі – вступна кампанія у виші. Багато юнаків і дівчат вже обрали майбутню професію. Дехто ще вагається. А чому б, після здобуття освіти, не піти працювати у вугільну галузь…
Будується навчальний корпус гірничого технікуму 1972 рік
З початком освоєння надр Львівсько-Волинського вугільного басейну, розвитком шахт, допоміжних підприємств, соціальної інфраструктури постала нагальна потреба у місцевих кваліфікованих кадрах, зокрема середньої управлінської ланки, робітниках. Безперечно, що місцеві «завербовані» юнаки їхали на відродження шахт Донбасу, аби отримати паспорт. Адже селянам такого документа не видавали. Потім поверталися і сумлінно працювали на освоєнні надр Прибужжя. Однак цих робочих рук не вистачало. Тому виникла необхідність відкриття навчальних закладів гірничого профілю.
Позитивне вирішення такого питання мало ще один важливий аспект – молодь, головним чином зі сільських регіонів, була задіяна у професійному навчанні й гірничопромисловому виробництві, й у ті часи, на відміну від селян, мала готівку, а не записані трудодні, і навіть допомагала грішми батькам.
Отож першим постав Червоноградський гірничо-економічний коледж. Його історія починається з вересня 1956 року, коли в Червонограді була відкрита філія Нововолинського гірничо-будівельного технікуму, в якій здійснювалась підготовка спеціалістів середньої ланки за вечірньою формою навчання для підприємств Львівсько-Волинського вугільного басейну.
Нинішній навчально-виробничий корпус збудовано у 1972р. Тоді ж філію реорганізували у самостійний гірничий технікум з денною і вечірньою формами навчання. Протягом 1974-1979 рр. на території закладу побудували навчальний полігон. Серед об’єктів – мінішахта. Підземний гірничий полігон імітує високомеханізовані видобувну і прохідницьку дільниці з відповідною системою підготовчих, очисних виробок і камер, у яких розташоване необхідне гірничотранспортне обладнання, устаткування, засоби автоматизації технологічних процесів з урахуванням місцевих гірничо-геологічних умов.
Новий етап розвитку технікуму розпочався із здобуттям Україною незалежності. У 1991 р. навчальний заклад із відомчої підпорядкованості переходить у відання Міністерства освіти України , йому присвоюють статус вищого навчального закладу першого-другого рівнів акредитації. Тепер вже учні – не учні, а студенти!
Наказом Міністерства освіти і науки України №20 від 15 січня 2002 р. технікум перейменований на Червоноградський державний технікум гірничих технологій та економіки. А з 4 жовтня 2010 р., згідно наказу цього ж Міносвіти отримав статус – Червоноградський гірничо-економічний коледж
(директор – Л.М.СОЛЬВАР).
ДВНЗ «Червоноградський гірничо-економічний коледж» має хорошу навчально-методичну базу, досвідчений викладацький персонал: П.Д.Теленько, Н.В.Дишкант, О.Р.Дичковський, В.О.Олійник, Л.Л.Тарасова, Л.Т.Демонова, М.П.Репецький, М.Д.Книш, Л.В.Семчук (кандидат технічних наук), Л.Л.Солтис, О.М.Івашків, Л.Б.Маїк, Г.М.Гарбарчук, І.С.Мельник, І.Г.Хома, М. І. Романчук, І.І.Запісоцький, Я.Я.Шавурська… Свого часу закінчили технікум, а тепер працюють викладачами Р.В.Сторожук, Я.П.Саторський, С.Б.Царик, С.Л.Кулина, О.І.Якимець, Ю.В.Бабій, В.Г.Троян В.В.Теодорович. Чимало викладачів коледжу працюють над кандидатськими дисертаціями.
У навчальному закладі функціонує 15 лабораторій, 30 кабінетів, актова і спортивна зали, спортивний майданчик, бібліотека, навчально-виробничі майстерні, гірничий полігон. Значну увагу надають комп’ютеризації навчального процесу.
Й надалі залишаються профільними гірничі спеціальності – «Підземна розробка корисних копалин», «Експлуатація та ремонт гірничого електромеханічного обладнання та автоматичних пристроїв». Важливими для вугільної промисловості є спеціальності «Економіка підприємства», «Організація виробництва», «Бухгалтерський облік», «Комерційна діяльність», «Програмування для електронно-обчислювальної техніки та автоматизації систем».
Станом на 2012 р. тільки на денному відділенні у коледжі навчається 776 студентів.
Навчальний заклад пишається своїми випускниками. Тут здобували освіту знані у шахтарському Прибужжі (і не тільки) працівники вугільної галузі, інженери, організатори виробництва, науковці Я.Кіх, А.Дяченко, О. Любарський, В.Шайтан, Ю.Царик, С.Суворов, А.Бецель, Р.Дичковський, Ф.Чухно, М.Пиріг, П.Піскляк, В.Андрусів, В.Горний, народний депутат України В.В’язівський…
У коледжі впроваджена ступенева підготовка фахівців з Українським національним технічним університетом «Київський політехнічний інститут», Національним гірничим технічним університетом України (м. Дніпропетровськ); навчальний заклад тісно співпрацює з Національним університетом «Львівська політехніка», де випускників зараховують на третій курс за спеціальностями «Економіка і підприємництво», «Менеджмент», «Комп’ютерні науки», «Електротехніка».
Крім того, випускники коледжу можуть здобувати освіту у Червоноградській філії економічного факультету ЛНУ ім. І.Франка, Червоноградському навчально-консультаційному пункті Львівського інституту МАУП.
Чи можна уявити виробництво без кваліфікованих робітників?.. Тому поряд з коледжем не меншу популярність серед абітурієнтів має Червоноградський професійний гірничо-будівельний ліцей. Саме його випускники є основою шахтарської робітничої сили Прибужжя.
Навчальний заклад заснований 26 квітня 1966 р. як Червоноградське технічне училище №7. Підготовку робітничих кадрів проводили на базі тресту «Укрособвуглемонтаж» за професіями гірничо-монтажного та гірничого напрямку.
У 1970 р. училище було переведено на виробничу базу комбінату «Укрзахідвугілля». З цим переходом розпочався наступний етап його розвитку. У 1977 – 1979 рр. завершили будівництво навчального комплексу на 720 місць, до складу якого ввійшли навчальний та побутовий корпуси, виробничі майстерні й лабораторії, гуртожиток. 1979 року Червоноградське ТУ №7 було реорганізоване в Червоноградське технічне училище № 55.
Для покращення підготовки робітничих кадрів у 1986 р. розбудували другу чергу навчального комплексу на 120 додаткових учнівських місць, після чого учнівська база могла прийняти 840 потенційних абітурієнтів.
У 2005 р. училище було перейменовано у Червоноградський гірничо-будівельний ліцей (директор – Н.М.ПІХОЦЬКА), який і тепер забезпечує підготовку працівників гірничих, будівельно-монтажних, торгово-кулінарних професій. Всього – 18 спеціальностей. Ліцей налічує 21 кабінет для теоретичних навчань, 17 виробничих майстерень і лабораторій, побутовий блок зі спортивним залом, актову залу, їдальню, бібліотеку, гуртожиток, комп’ютерний кабінет.
Професійні знання студенти ліцею отримують на уроках спецтехнологій та виробничого навчання; а у навчальних майстернях послідовно засвоюють ази слюсарних та електромонтажних робіт, автоматизацію, будівельну справу і, звісно, смачно готують страви, опановують мистецтво обслуговування покупців. Виробничу практику проходять здебільшого на підприємствах ДП «Львіввугілля».
Ефективний навчальний процес забезпечують викладачі (багатьом з них присвоєно вищу категорію) та майстри виробничого навчання Г.Ф.Томчук, В.І.Марусін, Л.М.Андрейців (відмінник профтехосвіти), Л.М.Лозинська, Н.Д.Теленько, Б.М.Кулієвич, Г.Т.Романчук, Б.Т.Сторожук, Н.М.Бровченко, Л.М.Яцинич, Л.В.Рубаха, В.З.Соболта та ін. У штаті викладацького корпусу та майстрів виробничого навчання сумлінно трудяться випускники училища (ліцею) Р.С.Чемерис (40 років трудового стажу), Л.М.Галуза, М.В.Олексій, С.Й.Саноцька, Т.Д Лепська, М.З.Сайкевич, Т.М.Бойко, Т.В.Будішевська, В.Р.Іванчук, В.І.Перепелиця, Г.І.Химко, Г.Б.Думич, О.М.Люта, Н.Р.Сікора, Л.А.Стопчанська, І.В.Коротка, Г.М.Абрамова.
За період своєї роботи ліцей підготував понад 20 тисяч робітників та працівників сфери послуг різних спеціальностей, надалі продовжує виконувати державні замовлення з підготовки робітничих кадрів. Випускники навчального закладу конкурентоспроможні на ринку праці. До речі, тепер зростає потреба у робітничих кадрах.
Сьогодні майже на всіх підприємствах міста працюють випускники ліцею. Багато з них, закінчивши вищі навчальні заклади, очолюють колективи різних рівнів та форм власності – С.Вишневський, М.Денисюк, М.Пона, О.Горовий, В.Катерина, О.Ковалишин, Я.Савка. Серед випускників – знані шахтарі Д.Труш, В.Мисько, В.Гевко, Б.Герус, Ю.Захарченко, С.Волянський…
Ліцей налагодив тісну співпрацю з Червоноградським гірничо-економічним коледжем, Дніпропетровським національним гірничим університетом та іншими навчальними закладами.
Здобути вищу освіту можна і в «повітовому» Червонограді. Таку нагоду дає Червоноградська філія економічного факультету Львівського Національного університету ім. Івана Франка. Відповідно до наказу Міносвіти України №271 від 29.07. 99 р. між університетом та технікумом (коледжем) створено навчальний комплекс «Гірник», метою якого є забезпечення безперервної підготовки висококваліфікованих фахівців з економіки і підприємництва для потреб шахтарського регіону. Підготовка здійснюється на заочній формі навчання. Багато студентів вже працюють на шахтах, або ж, після закінчення вишу, підуть трудитися у вугільну галузь.
База філії – гірничо-економічний коледж. Ініціаторами її створення були колишній директор технікуму Л.І.Наконечний і завідувач кафедри економічної кібернетики університету, доктор економічних наук, професор В.М.Вовк. Тепер філію очолюють В.Б.БУНЯК, кандидат економічних наук, доцент, заступник декана економічного факультету університету й Г.І.ЛЕВИЦЬКА, кандидат економічних наук.
Спочатку студенти філії опановували спеціальності «Економічна кібернетика», «Облік і аудит». Згодом додалися нові – «Економіка підприємства», «Фінанси і кредит», «Менеджмент». Станом на 2012 р. тут навчається 400 студентів. У філії здобувають освіту випускники середніх шкіл, вищих навчальних закладів першого-другого рівнів акредитації, випускники гірничо-економічного коледжу. Останні здобувають вищу освіту на основі планів, складених відповідно умовам функціонування Навчально-методичного комплексу «Гірник». Проводиться широка профорієнтаційна робота серед учнів шкіл.
Червоноградський навчально-консультаційний пункт Львівського інституту міжрегіональної академії управління персоналом (завідувач – М.І.БОГУЦЬКА) створений у 1999 р. Його відкрито, передусім, для зручності студентів та їх батьків, аби ті уникнули зайвих витрат (скажімо, винаймання житла) та інших клопотів. Молодь може здобути вищу освіту за спеціальностями «Право», «Фінанси», «Менеджмент», «Економіка та підприємництво», «Медична та практична психологія» не у Львові, а тут же, у Червонограді. Застосовано принцип: не студент їде на навчання, а викладач приїжджає до нього. Для читання лекцій, проведення семінарсько-практичних занять залучено кращі науково-викладацькі кадри Львова (кандидати наук, доценти, професори).
Червоноградський НКП ЛІ МАУП набирає студентів з числа випускників 11-х класів, вищих навчальних закладів першого-другого рівнів акредитації. Підготовка здійснюється на денному та заочному відділеннях, а також в Економіко-правовому технікумі (на базі 9-го класу), діють підготовчі курси. Тут також здобувають другу вищу освіту.
Випускники МАУП успішно служать в правоохоронних органах, працюють у судах та виконавчих службах, органах державної влади та місцевого самоврядування, державних установах, у приватних структурах, на шахтах ДП «Львіввугілля» та в допоміжних підприємствах і організаціях вугільної галузі.
На заочному відділенні навчається багато студентів-гірників. Зважаючи на важкість шахтарської праці, для них створено гнучку систему організації навчального процесу: лекційно-семінарських занять, семестрових сесій; бібліотека завжди надасть послуги у забезпеченні необхідною літературою. У вільний час студенти-заочники можуть додатково відвідувати заняття разом зі студентами денної форми навчання.
Тарас Лехман.