10-11 вересня в Києві пройшов IV з’їзд Профспілки працівників вугільної промисловості України. Делегати оцінили роботу ЦК Укруглепрофсоюза за 2008-2013 роки, обрали керівників і членів Центрального комітету профспілки, визначили Програму дій Укрвуглепрофспілки на 2013-2018 роки.
З доповіддю про результати роботи ЦК Укрвуглепрофспілки за 2008-2013 роках і завданнях, рішення яких стане пріоритетом наступних п’яти років, виступив голова профспілки Віктор Турманов.
Звітний період став важливою віхою в діяльності Профспілки вугільників, оскільки він співпав з процесами реформування управління і зміни форм власності у вугільній промисловості. “Цей період був випробуванням на міцність і єдність профспілки, – підкреслив Віктор Турманов. – Він змусив усіх нас на базі накопиченого досвіду максимально зосереджувати свої зусилля і шукати нові підходи в реалізації нагальних завдань”.
Основну увагу у своєму виступі лідер Укруглепрофсоюза приділив засадничим напрямам роботи Центрального комітету і профорганізацій : оплаті праці, створенню безпечних умов роботи, соціальному діалогу як засобу збереження робочих місць і збалансованих стосунків між трудовими колективами і працедавцями.
Він підкреслив, що профспілці вдалося добитися своєчасного введення нових рівнів тарифних ставок і окладів, внаслідок чого, незважаючи на кризові явища в економіці країни, заробітна плата працівників галузі росла випереджаючими темпами порівняно з іншими галузями промисловості. В цілому за 5 років вона збільшилася більш ніж в 2 рази.
І сьогодні зростання середньомісячної заробітної плати в галузі випередило цей показник по усій промисловості України на 10 відсотків. В результаті по рівню оплати праці галузі трудящих знаходяться на першому місці серед галузей промисловості України.
“На підприємствах, що застосовують нетарифні системи оплати праці, слід домагатися, щоб підвищення базових окладів здійснювалося з дотриманням мінімальних галузевих гарантій, в строгій відповідності з Галузевою угодою. І таке зростання тарифних ставок і окладів повинне стати основою підвищення рівня оплати праці і підвищення добробуту працівників галузі”, – відмітив профспілковий лідер.
Велику увагу Центральний комітет профспілки приділяв стратегічним питанням розвитку і реформування вугільної промисловості.
“Свою позицію по злободенних проблемах ми виробляли відкрито і гласно, спільно з широким профспілковим активом, – відмітив Віктор Турманов. – Профспілкою було заявлено, що ми за такі зміни у вугільній промисловості, які дали б приплив інвестицій підприємствам, підвищили ефективність управління і чітко позначили б відповідальність держави і власників за майбутнє підприємств; щоб при цьому комплексно вирішувалися соціально-економічні проблеми трудящих і пенсіонерів”.
Додатковим механізмом впливу на процес роздержавлення і стартовий період роботи шахт в умовах приватної власності для профспілки являється Угода про взаємодію і співпрацю з Фондом державного майна. “Наше завдання – ефективніше впливати не лише на процес приватизації вугільних підприємств на усіх його стадіях, але і безпосередньо брати участь спільно з Фондом в здійсненні контролю за виконанням власником умов договорів, – відмітив лідер Укрвуглепрофспілки.
І у даному контексті Віктор Турманов не міг обійти один з найбільш негативних прикладів роздержавлення в історії вуглепрому – оренду розрізів підприємства “Александріявугілля”.
“Для профспілки больовою точкою залишається ситуація в Александрійському буровугільному комплексі. Підприємства, що знаходилися в оренді, були фактично знищені, а людей обдурили і кинули. Тільки прямий і наполегливий “натиск” з боку профспілки на міністерство і інші органи державної влади не дає можливості відмежуватися і піти від вирішення цієї проблеми. І хоча намітилися певні зрушення, проте для остаточного вирішення наявних там проблем необхідно докласти ще немало зусиль”, – констатував він.
Окрему увагу профспілковий лідер приділив колдоговірній роботі і Галузевій угоді, підкресливши, що слід посилити контроль усіх ланок профспілки за виконанням колективних договорів і Галузевої угоди на кожному підприємстві. “У зв’язку з тривалою приватизацією підприємств галузі треба продовжувати роботу по розширенню круга учасників переговорів з Галузевої угоди, включенню в нього представників власників, що ще не стали його підписантами”, – підкреслив Віктор Турманов.
Ключовим напрямом діяльності ЦК профспілки є охорона праці. “Ми неодноразово піднімали проблемні питання охорони праці на колегіях Мінвуглепрому, Держгірпромнагляду, на парламентських слуханнях у Верховній Раді і вимагали їх рішення.
Профспілкою подавалися конкретні пропозиції, спрямовані на зниження рівня виробничого травматизму, і заходи, зроблені профспілкою спільно з галузевим міністерством і іншими власниками по реалізації державних і галузевих програм по забезпеченню безпечних і здорових умов праці у вугільній промисловості, певною мірою поліпшили ситуацію. У звітному періоді сталося зниження загального виробничого і смертельного травматизму. Кількість смертельних випадків, що доводяться на 1 млн.тонн видобутого вугілля, за п’ять років скорочено майже в півтора рази, – заявив профспілковий лідер. – В той же час рівень травматизму на підприємствах галузі залишається ще високим, як і смертність на виробництві від серцево-судинної недостатності, яка складає п’яту частину від загальної кількості смертельних випадків”.
При цьому профспілковий лідер підкреслив, що негативний вплив на охорону праці робить недостатнє фінансування цієї сфери, що позначається на придбанні засобів індивідуального захисту, незабезпеченість якими безпосередньо впливає на зростання захворюваності. “Новому складу ЦК профспілки належить прикласти максимум зусиль для вирішення цієї проблеми”, – підкреслив Віктор Турманов, додавши, що профспілці слід вжити заходи по відновленню служби довірених і цехових лікарів.
Зараз йде остаточне узгодження положень нової Генеральної угоди, в проект якого включені ці пропозиції Профспілки вугільників.
Нагадавши делегатам про роботу, проведену профспілкою по удосконаленню законодавства, що регламентує реформування, розвиток і роздержавлення вугільних підприємств, а також соціально-економічне положення гірників, Віктор Турманов підкреслив: “найдосконаліші закони нічого не коштують, якщо не забезпечити їх належне виконання, не встановити за цим постійний контроль.
Представниками профспілки з 2008 року було проведено більше двох тисяч перевірок дотримання законодавства про працю на підприємствах галузі, виявлені більше 20 тисяч порушень і внесені працедавцям понад 1500 представлень на їх усунення”.
Профспілковий лідер детально зупинився на проблемі мотивації профспілкового членства і інформованості членів профспілки як в економіко-правових питаннях, так і про діяльність організації в цілому. У доповіді було відмічено, що різними формами профспілкового навчання в звітному періоді було охоплено близько семи тисяч членів профспілки, проте доки ще слабкою ланкою залишається організація масового навчання рядових членів профспілки.
“Необхідно за допомогою навчання членів профспілки досягти усвідомленого профчленства, щоб трудящі бачили в профспілці не обслуговуючий їх путівками і допомогою “соцзабез”, а передусім – організацію для колективного захисту своїх прав. І цю задачу необхідно вирішувати на рівні усіх ланок профспілки”, – підкреслив Віктор Турманов.
З тією ж метою в звітний період як ЦК профспілки, так і територіальні організації серйозно розширили інформаційне поле профспілки. Подальший розвиток отримав інтернет-сайт профспілки, газета “Шахтар України”. Додатковим джерелом інформаційного впливу профспілки стала створена в 2011 році телестудія “ШАХТАР-ТБ”. З квітня цього року газета, телестудія і сайт профспілки об’єднані в Медіацентр “Шахтар України”.
Віктор Турманов звернув увагу делегатів на те, що значно більшу увагу необхідно приділяти роботі з молоддю. Після ухвалення Закону України “Про престижність шахтарської праці” кількість молодих працівників на шахтах помітно збільшилася. У звітному періоді були створені молодіжні ради на рівні ЦК і в усіх територіальних організаціях. Їх робота має бути постійно у полі зору профспілки.
“Профспілці працівників вугільної промисловості вдалося досягти позитивних результатів багатьом життєво важливим для працівників галузі питанням. На жаль, не все вирішено. В той же час нам з вами не соромно дивитися в очі членам профспілки, – відмітив на завершення доповіді Віктор Турманов. – Ми не йшли від труднощів, однією великою командою шукали шляхи рішення складних проблем і у більшості випадків досягали результату. Сперечаючись, критикуючи, пропонуючи, ми наполегливо працювали, змогли зберегти довіра трудящих і єдність профспілки.
І я виражаю щиру сердечну вдячність усім профспілковим лідерам, активістам і рядовим членам профспілки за їх зусилля із зміцнення авторитету нашої організації”.
Одним з ключових моментів з’їзду стали вибори керівників профспілки. Очолювати Укруглепрофсоюз наступні п’ять років делегати одноголосно довірили Віктору Турманову.
Першим заступником голови профспілки був новообраний Валерій Мамченко, а заступником – В’ячеслав Мосендз.
Також делегати обрали новий склад Центрального комітету Укруглепрофсоюза, до якого увійшли 218 профспілкових лідерів і активістів.
Крім того, з’їзд затвердив положення про Статутну і Контрольно-ревізійну комісіях профспілки і обрав їх нові склади.
Очолити Статутну комісію делегати з’їзду довірили голові Шахтарської територіальної організації профспілки Максиму Паршину, а головою Контрольно-ревізійної комісії обрали голову Горлівської територіальної організації профспілки Геннадія Борисенко.
На IV з’їзд Укруглепрофсоюза було обрано 367 делегатів, у тому числі 117 робітників, 29 лідерів територіальних профспілкових організацій, 203 голови первинних профорганізацій, 12 членів молодіжних рад.
Серед делегатів з’їзду 6 Героїв України, 8 почесних шахтарів СРСР, 15 заслужених шахтарів України. 32 делегати нагороджені урядовими нагородами, 303 – нагрудними знаками “Шахтарська слава” і “Шахтарська доблесть”.
Багато делегатів нагороджені профспілковими відзнаками Федерації профспілок України і Укруглепрофсоюза.
На профспілковий форум прибув генеральний секретар глобальної профспілки IndusrtiALL В’юрки Райна, голова Росуглепрофа Іван Мохначук, голова Профспілки хімічною, гірською і нафтопереробною галузей Білорусі Світлана Клочек, заступник голови ФПУ Сергій Украинец, голова Профспілки працівників атомної енергетики і промисловості України Валерій Матов.
З’їзд вітали очільник Миненерговугілля Едуард Ставицький, генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко, глава ФДМ Олександр Рябченко, перший заступник голови Держгірпромнагляду Віктор Шайтан.
«Вітаю делегатів IV з’їзду Профспілки працівників вугільної галузі України з початком роботи профспілкового форуму і бажаю конструктивної роботи і нових напрацювань для подальшого розвитку вугледобувної галузі нашої держави».
Віктор Янукович, президент України.
«Шановні делегати IV з’їзду Профспілки працівників вугільної галузі України! Від імені уряду України висловлюю щиру вдячність шахтарським колективам за вагомий внесок у виконання програми імпортозаміщення енергоносіїв. Бажаю з’їзду плідної роботи і конструктивних рішень».
Микола Азаров, прем’єр-міністр України.
З сайту «Шахтар України»
Переклад сайту «Шахтар Галичини»