У мешканців Червонограда Свята Варвара, яку церкви східного обряду вшановують 17 грудня, має неабияку пошану. Навіть діє каплиця і добудовують церкву на її честь. Мешканці міста так і називають її – шахтарська. Адже Варвару вважають покровителькою шахтарів. А 2006-го року відзначили 1700-ліття духовного християнського подвигу Святої.
Тож Варварин день для багатьох червоноградців – це ще й храмове свято. Цій небесній патронесі гірників і людей інших небезпечних професій присвячено чимало сторінок релігійно-духовної літератури, публікацій у періодиці. Та, на жаль, мало хто сповна знає про «Варварину бібліотеку», принаймні, про видання «Свята Варвара великомучениця. Збірка історико-літературних та церковних пам’яток», що вийшла друком у Київському видавництві БППБ «Гулевичівна». Зокрема воно зберігається у фондах Червоноградської центральної міської бібліотеки.
Збірку, яка налічує 80 сторінок тексту з ілюстраціями, упорядкував о. Богдан (Б.М. Дідусенко). Її відкриває Проповідь Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета «Поява Святих – це результат подвигу Христа Спасителя». У книзі подано докладний життєпис Святої Варвари, дослідження про чесні мощі, свого часу підготовлене Дмитром Тупталом, примітки та науковий коментар.
Варто акцентувати увагу на художньо-богословському творі «Повість о преславних чудесах Святої великомучениці Варвари», написаної святителем Феодосієм Софроновичем, і церковних текстах – акафісти та молитва.
Тарас ЛЕХМАН.